Lumčík žlutonohý

Lumčík žlutonohý

Cotesia glomerata

Výskyt: Evropa
Velikost: 3 mm
Počet vajíček: 15-35 ks
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8111 zobrazení     0 komentářů

Lumčík žlutonohý je kolem 3 milimetrů velký. Vyskytuje se v létě v lesích, zahradách, ovocných sadech a na křovinatých loukách.

Samička klade vajíčka (v průměru jich je 15-35 kusů) do housenek mnoha druhů motýlů, například bělásků a baboček. Drobné larvy vyžírají „hostitele“, a když dorostou, vyvrtávají se z jejich těl ven a obklopují se žlutými zámotky, v nichž se zakuklí. Kolem housenky, která pak uhyne, bývá často celá hromádka zámotků.

Lumčíci mají na své straně pozoruhodného pomocníka. Virus. Při kladení vajíček vylučuje lumčík do organismu obětí tisíce virům, které se o vajíčka dobře postarají. Napadají housenčí buňky podobné krvinkám. A ty pak ztrácejí výkonnost, dokonce hynou. Cesta pro cizopasníka je volná. Důmyslný virus však rozkládá v těle housenky právě tu látku, která má za úkol vyřadit určitý hormon, což odsoudí oběť k doživotnímu mládí. Kdysi dávno se museli lumčíci obejít bez pomoci virů. S obětí bojovali prostřednictvím jedů, jež vstřikovali s vajíčky. Jed však lumčíkům nestačil. Během vývoje provedli geniální tah a přistoupili k využití biologických zbraní. Nevysílají do těla oběti pouze jed, ale i geny, podle nichž může být jed vyráběn po dlouhou dobu.

Lumčík žlutonohýNázvy ve světě

Německy: Weißlingstöter

Foto: http://gurion.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.