Klokan žlutonohý
Petrogale xanthopus
Klokan žlutonohý
Petrogale xanthopus
- Výskyt: Austrálie
- Délka těla: 48-65 cm
- Hmotnost: 6-7 kg
- Počet mláďat: 1 ks
- Potrava: Býložravec
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Metatheria - vačnatí
- Nadřád: Australidelphia - australští vačnatci
- Řád: Diprotodontia - málozubí
- Podřád: Macropodiformes - klokani
- Čeleď: Macropodidae - klokanovití
- Podčeleď: Macropodinae - klokani praví
- Rod: Petrogale - klokan
Austrálie
- Nadmořská výška: 640 m
- Povrch: rovinatý, východ hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: severovýchod
- Subtropický: východ, jihovýchod, jihozápad
- Mírný: nejjižnější část + ostrov Tasmánie
- Roční období:
- Zima: červen až srpen (13 °C)
- Léto: prosinec až únor (29 °C)
- Roční úhrn srážek:
- Většina území: 250 mm
Klokan žlutonohý je charakteristický nápadnou kresbou v jeho obličeji i na těle. Má žlutočervené končetiny a proužkovaný ocas. Díky tomu je jedním z nejnápadnějších klokanů.
V dospělosti dorůstá tento druh délky těla od 48 do 65 centimetrů a dosahuje hmotnosti v rozmezí 6 až 7 kilogramů.
V současné době se vyskytuje klokan žlutonohý ve dvou poddruzích na severovýchodě jižní Austrálie a na severozápadě Queenslandu, kdysi byl zřejmě rozšířenější. Díky jeho pestrému zbarvení byl před lety často loven a byl považován za vzácného. Nyní už je klokan žlutonohý opět na některých místech opět dosti hojný.
Klokan žlutonohý náleží do čeledi klokanovití (Macropodidae) jsou druhá největší čeleď vačnatců (po vačicovitých) s 54 druhy v 11 rodech. Nezahrnuje však klokánkovité, kteří mají samostatnou čeleď, přestože se velmi klokanovitým podobají. Jedná se o středně velké až velké vačnatce (patří sem i největší druhy žijících vačnatců) s prodlouženými zadními končetinami, které u pozemních druhů slouží ke skákavému pohybu. U stromových druhů není prodloužení zadních končetin tak výrazné. Většina druhů je výhradně býložravých. Klokani jsou endemité, kteří žijí v Austrálii a Tasmánii, Nové Guineji a na přilehlých ostrovech. K rychlému pohybu používá většina klokanů skákání snožmo. Ve vysokých rychlostech až okolo 50 km/h nechávají ocas ve vzduchu a udržují s ním jen směr a rovnováhu, zatímco při pomalejších rychlostech na zem kladou zadní končetiny i s ocasem.
Názvy ve světě
Klokan žlutonohý
Anglicky: Yellow-footed Rock Wallaby, Francouzsky: Pétrogale à pied jaune, Holandsky: Geelvoetkangoeroe, Chorvatsky: Planinski prstenastorepi valabi, Německy: Gelbfuß-Felsenkänguru, Polsky: Skalniak żółtonogi, Rusky: Желтоногий скальный валлаби, Slovensky: Valabia žltonohá, Španělsky: Ualabí rupestre de patas amarillas
Mohlo by vás také zajímat
Lumčík žlutonohý, Racek žlutonohý, Klokanomyš spinifexová, Klokan parma, Klokan rudý, Klokan Doriův, Klokan velký, Klokan pruhovaný, Klokan quokka, Klokan znamenaný
Foto: m.ala.org.au