Šidélko páskované

Šidélko páskované

Coenagrion puella

Délka těla: 23-30 mm
Délka života: 17-20 dnů
Délka vývoje: 1 rok
velikost písma:  A A A
13.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3631 zobrazení     2 komentáře

Šidélko páskované bývá 23 až 30 milimetrů dlouhé, je u nás velmi hojné především u stojatých i mírně tekoucích vod. Rozpětí křídel má toto šidélko kolem 45 milimetrů. Štíhlé tělo samce je modré, samice zelené. Modročerně zbarvení samci s charakteristickou skvrnou na druhém článku zadečku v podobě písmene U. Na hřbetě zadečku převažuje modrá barva nad černou.

Šidélko páskované se objevuje v nejteplejších měsících roku, konkrétně jejich výskyt začíná od měsíce května a trvá do konce září. Obvykle poletuje mezi rákosinami nebo vysokou trávou na bře-zích.

Samičky těchto druhů kladou vajíčka do částí vodních rostlin a přitom se často potápí. Kladení vajíček se uskutečňuje na velkých plochách v 3-4 metry širokém pásmu.

Larvy žijí ve vodě jeden rok (larvy jsou stádium, ve kterém tento druh přečkává zimní měsíce), pak vylézají na souš a tady z jejich prasklé pokožky se vysouká dospělý jedinec. Larvy se podobají jiným druhům tohoto rodu, určit je možné larvy tohoto druhu pouze s lupou. Žábrové lístky mají uzlík, jsou zakončené krátkou špičkou. V průměru dospívají samečci kolem 13 dnů a samičky o něco později kolem 17dne života, přičemž se v průměru samečci dožívají 17 a samičky 20 dní.

Šidélko páskovanéNázvy ve světě

Anglicky: Azure Damselfly, Dánsky: Hestesko-Vandnymfe, Holandsky: Azuurwaterjuffer, Chorvatsly: Modra vodendjevojčica, Německy: Hufeisen-Azurjungfer, Slovensky: Šidielko obyčajné

Foto: http://www.brocross.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

15.01.2021, 11:37
ZEAH IM LESBIBAB AND I LOV VÁŽKÝ
15.01.2021, 11:26
WOW DEKUJI