Šidélko znamenané
Erythromma viridulum
Šidélko znamenané
Erythromma viridulum
Znaky: Délka těla 3 cm, rozpětí křídel až 4 cm. Velmi se podobá druhu E. najas, ale červená barva očí je poněkud světlejší. Zadeček je u obou pohlaví shora tmavě kovově zelený s výjimkou 9. a 10. článku, které jsou u rovněž modré, ale na rozdíl od šidélka rudoočka je na 10. článku tmavá kresba ve tvaru písmene X.
Stanoviště: Stojaté vody, často vyhledává rybníky a stará říční ramena s kmeny starých stromů ponořenými ve vodě nebo vodní nádrže s lekníny.
Rozšíření: Úzce ohraničený výskyt, jehož severní hranice probíhá přes Nizozemí, Vestfálsko a Polsko. V Itálii a na Pyrenejském poloostrově druh chybí nebo je velmi vzácný. Rovněž chybí v horách.
Výskyt: V oblastech ostrůvkovitého rozšíření je nehojný, na jihu Německa patří k nejhojnějším druhům. U nás méně hojný než E. najas.
Biologie: Velmi podobná jako u š. rudoočka. Imaga se vyskytují od poloviny května až do začátku září, za nepříznivých povětrnostních podmínek je doba jejich výskytu značně omezena.
Vážky (Odonata) jsou řád okřídleného velkého hmyzu s úzkým a velmi protáhlým tělem, který je v podstatě nezaměnitelný s druhem z jiného řádu. V hmyzím světě patří vážky mezi nejlepší letce a jsou hmyzem s nejdokonalejším zrakem. Životním prostředím, nezbytným k vývoji vážek, je až na výjimky voda. Vyvíjejí se proměnou nedokonalou.
Mohlo by vás také zajímat
Šidélko páskované, Šidélko ruměné, Šidélko rudoočko, Šidélko větší, Šidélko malé, Šidélko kopovité, Šidélko široskvrnné