Sup mrchožravý

Sup mrchožravý

Neophron percnopterus

Výskyt: Severní Afrika, jižní Evropa a Mala Asie
Velikost: 60-70 cm
Hmotnost: 1,6-2,5 kg
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 40-42 dnů
Potrava: Mršiny
velikost písma:  A A A
16.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3115 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Letící dospělé ptáky je možno si z dálky splést s čápy (velikost a opeření). Zblízka je možno rozeznat kýlovitý ocas a zatažený krk. Opeření není bílé, ale krémové. V prvním roce jsou mladí ptáci zemitě hnědí a mají světlé kraje křídel, ve druhém roce jsou světlejší a pak s každým dalším pelicháním stále světlejší, až v 5. roce získávají šat dospělých ptáků. Rozpětí křídel má sup mrchožravý 150 až 160 cm.

Prostředí

Stepi, pouště a polopouště se skalními stěnami, kde hnízdí. Kromě doby rozmnožování i v nížinách, hlavně v blízkosti smetišť.

Rozmnožování

Samice klade vejce ve druhé polovině dubna, sedí na nich 40 až 42 dny. Mláďata zůstávají v hnízdě 85 až 90 dní, oba rodiče se při krmení střídají. Hnízdo staví ve skalních dutinách nebo alespoň ve stínu pod převisem, někdy hnízdí v malých koloniích.

Potrava

Sup mrchožravý konzumuje mršiny v jakémkoli stavu, mimoto patří do jeho jídelníčku i plži, žáby, ptačí násada, výkaly. Sup mrchožravý je dobrý chodec - jeho chůze se podobá chůzi slepice. Pinzetě podobný zobák tohoto supa se hodí zvláště k vytahování kousků masa malými otvory v kůži. Zobák není tak silný, aby jím pták silnější kůži proklovl. Když se velcí supi rvou o mršinu, musí hladový sup mrchožravý přihlížet z uctivé vzdálenosti. Až když se velcí příbuzní nakrmí, oklovává kosti a požírá krví nasáklou zem.

Sup mrchožravýNázvy ve světě

Anglicky: Egyptian Vulture, Dánsky: ådselgrib, Estonsky: Raipekotkas, Finsky: Pikkukorppikotka, Francouzsky: Pygargue à queue blanche, Holandsky: Aasgier, Chorvatsky: Crkavica prolaznica, Islandsky: Skarngammur, Italsky: Capovaccaio, Maďarsky: Dögkeselyü, Německy: Schmutzgeier, Norsky: åtselgribb, Polsky: ścierwnik, Portugalsky: Abutre do Egipto, Rumunsky: Hoitar alb, Slovensky: Sup biely, Španělsky: Alimoche, Švédsky: Smutsgam

Foto: http://lananhbirds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.