Sup bělohlavý

Sup bělohlavý

Gyps fulvus

Výskyt: Severozápad Afriky, jižní Evropa, střed Asie
Velikost: 95-110 cm
Hmotnost: 5-11 kg
Počet vajec: 1 ks
Inkubační doba: 47-54 dnů
Průměr kroužku: 25 mm
Délka života: Až 55 let
Potrava: Mršiny
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7870 zobrazení     2 komentáře

Znaky

Větší než orel, rozpětí až 250 cm, v letu široká „prknovitá" křídla s prstovitě roztaženými ručními letkami, sup bělohlavý má dlouhý krk a krátký ocas. Tento sup je majestátní plachtař, který téměř nepohybuje křídly a neznatelným kormidlováním stoupá do výše. Ze země startuje s rozběhem. Jeho zobák je uprostřed rohovitě hnědý a má žlutou špičku a základnu, nohy jsou modrošedé.

Rozmnožování

Tok začíná v lednu a končí v dubnu. Před pářením poskakuje samec kolem samice v groteskním svatebním tanci. Hnízdní kolonie jsou v pradávných „supích stěnách" - nejznámější z nich je na jadranském ostrově Pelvisu u ostrova Krku. Samice klade od konce února do začátku března jedno vejce. Asi 52 dny na něm střídavě sedí oba rodiče, střídají se po 24 až 48 hodinách. Mladý pták opouští hnízdo v červenci nebo v srpnu.

Prostředí

Sup bělohlavý obývá stepi a polopouště se skalními stěnami, zvláště v hornatých krajích.

Potrava

Mršiny, většinou už pořádně zahnívající, někdy i čerstvé. Tam, kde jsou supi bělohlaví hojní, shromáždí se pozoruhodné rychle na mrtvém zvířeti. Krouží často v obrovských výškách, kde je lidské oko už nevidí a vrhají se s polosloženými křídly a s rachotícími péry k zemi. Jakmile padá jeden, následují hned další. U mršiny jsou supi výjimečně plaší. Když ale už začali hodovat, vznikají divoké pračky, při nichž nabyde převahy vždy ten nejhladovější. Tak se postupně nasytí všichni. Nacpou se tak, že mohou jen stěží vzlétnout. Nejdříve roztrhnou supi bělohlaví kůži na břiše mršiny a vyžírají vnitřnosti.

Sup bělohlavýNázvy ve světě

Anglicky: Griffon Vulture, Dánsky: Gåsegrib, Francouzsky: Percnoptère d´Égypte, Holandsky: Vale gier, Chorvatsky: Bjeloglavi sup, Islandsky: Gæsagammur, Italsky: Grifone, Maďarsky: Fakókeselyü, Německy: Gänsegeier, Norsky: Gåsegribb, Polsky: Sęp płowy

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

20.03.2023, 18:42
Tato stránka je opravdu dobrým zdrojem informací jak pro školu tak i pro individuální vzdělávání.
Vřele doporučuji.
03.03.2020, 13:50
truhnstranku miluju