Amazónek bělohlavý

Pionus seniloides

Výskyt: Ekvádor, Peru, Bolívie a Kolumbie
Velikost: 30 cm
Hmotnost: 229 g
Kroužek: 10 mm
Počet vajec: 4 ks
Inkubační doba: 26 - 28 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
09.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14660 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Tento v dospělosti 30 cm dlouhý a 229 g vážící amazónek má hlavu a krk šedomodrý, čelo je bílé a oči s hnědou duhovkou. Zobák má žlutou barvu. Prsa, břicho a křídla jsou zelená. Ocas je ze svrchní strany rovněž zelený, ze spodu červený. Končetiny má amazóněk bělohlavý šedorůžové.

Život v přírodě

Ve volné přírodě žije amazónek bělohlavý v Ekvádoru, Peru, Bolívii a Kolumbii. V těchto státech obývá horské lesy v hejnech kolem 20 ptáků.

Chov

Minimální délka chovného zařízení pro tento druh má být 2m. Pro hnízdění se doporučují duté kmeny stromů o rozměrech 25 x 25 x 50 cm. Samice snese většinou 4 vejce, které pak zahřívá 26 - 28 dnů. Čerstvě vylíhlé mládě váží 11 g. Hnízdo opouštějí mladí po 10 týdnech. Při dobré péči se tento druh dožívá až 25 let.

Krmivo

Z ovoce podáváme jablka, hrušky, banány, pomeranče, granátová jablka. Ze zeleniny například mrkev, celer, cuketu, zelené fazolky a hrášek v lusku, kukuřici. Dále musí krmnou dávku tvořit směs semen, jako jsou proso, světlice barvířská, oves, malé množství konopí a slunečnice. Semena mohou být namočená nebo naklíčená. Samozřejmostí musí být i minerální a vitamínoví doplňky, především se zaměříme na vitamín C.

Amazónek bělohlavýNázvy ve světě

Latinsky: Pionus tumultuosus, Anglicky: Speckle-faced Parrot, Německy: Greisenkopf-Papagei, Dánsky: Rødisset Pionus, Španělsky: Loro de Cabeza Blanca, Finsky: ukkoaratti, Francouzsky: Pione givrée, Italsky: Pappagallo testabianca, Japonsky: shirogashirainko, Japonsky 2: シロガシラインコ, Holandsky: Grijskopmargrietje, Norsky: Hvithodet pionus, Polsky: piona siwoglowa, Rusky: Сероголовый красногузый попугай, Slovensky: amazoňan sivohlavý, Švédsky: Vitpannad papegoja

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.