Amazónek hnědohlavý

Pionopsitta haematotis

Výskyt: Jižní Mexiko, Kolumbie
Velikost: 21 cm
Hmotnost: 145-150 g
Kroužek: 8,5 mm
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
10.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11842 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Jak už napovídá druhový název tohoto papouška, tak hlava a krk jsou zbarveny hnědě, navíc ještě s černými a červenými skvrnami. Oči má amazónek hnědohlavý černé, zobák je zbarven naopak světle. Prsa, břicho a ocas jsou převážně zelené, křídla zelenomodrá, končetiny bývají šedé.

Výskyt

V přírodě se amazónek hnědohlavý vyskytuje v jižním Mexiku a také v Kolumbii. Zdržuje se převážně v korunách stromů, kde je díky svému méně výraznému zbarvení a tichému chování těžce pozorovatelný. Nejčastěji žije v párech nebo případně jen malých hejnkách kolem 15 jedinců. Jeho potravu tvoří nejrozmanitější semena, plody a také fíky.

V chovech je jeho zastoupení velice slabé. Tento druh je extrémně citlivý na jakékoliv nepříznivé vnější vlivy. O jeho hnízdění se toho dodnes mnoho neví, ale doporučují se budky spíše stojatého typu o rozměrech dna 25 x 25 centimetrů a výškou kolem 60 centimetrů.

Poddruhy amazónka hnědohlavého

Pionopsitta haematotis haematotis
Pionopsitta haematotis coccinicollaris

Rod Pionus zahrnuje osm druhů papoušků střední velikosti, většinou pak skromně zbarvených. Zástupci tohoto rodu jsou velmi tiší, a proto je můžeme chovat v bytě nebo na sídlištích.

Amazónek hnědohlavýNázvy ve světě

Latinsky: Pionopsitta haematotis, Anglicky: Brown-hooded, Německy: Grauwangenpapagei, Dánsky: Rødøret Pragtpapegøje, Španělsky: Lorito Encapuchado, Finsky: punakorva-aratti, Francouzsky: Caïque à capuchon ou C. à joues roses, Italsky: Pappagallo capobruno, Japonsky: akamimiinko, Japonsky 2: アカミミインコ, Holandsky: Roodoorpapegaai, Norsky: Brillepapegøye, Polsky: barwinka okularowa, Rusky: Красноухий украшенный попугай, Švédsky: Rödörad papegoja, Čínsky: 褐冠鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.