Vzhled
Jak už napovídá druhový název tohoto papouška, tak hlava a krk jsou zbarveny hnědě, navíc ještě s černými a červenými skvrnami. Oči má amazónek hnědohlavý černé, zobák je zbarven naopak světle. Prsa, břicho a ocas jsou převážně zelené, křídla zelenomodrá, končetiny bývají šedé.
Výskyt
V přírodě se amazónek hnědohlavý vyskytuje v jižním Mexiku a také v Kolumbii. Zdržuje se převážně v korunách stromů, kde je díky svému méně výraznému zbarvení a tichému chování těžce pozorovatelný. Nejčastěji žije v párech nebo případně jen malých hejnkách kolem 15 jedinců. Jeho potravu tvoří nejrozmanitější semena, plody a také fíky.
V chovech je jeho zastoupení velice slabé. Tento druh je extrémně citlivý na jakékoliv nepříznivé vnější vlivy. O jeho hnízdění se toho dodnes mnoho neví, ale doporučují se budky spíše stojatého typu o rozměrech dna 25 x 25 centimetrů a výškou kolem 60 centimetrů.
Poddruhy amazónka hnědohlavého
Pionopsitta haematotis haematotis
Pionopsitta haematotis coccinicollaris
Rod Pionus zahrnuje osm druhů papoušků střední velikosti, většinou pak skromně zbarvených. Zástupci tohoto rodu jsou velmi tiší, a proto je můžeme chovat v bytě nebo na sídlištích.
Komentáře ke zvířeti