Agapornis hnědohlavý
Agapornis nigrigenis
Agapornis hnědohlavý
Agapornis nigrigenis
- Výskyt: Jihozápadní Zambie
- Velikost: 13,5-14 cm
- Hmotnost: 35-40 g
- Počet vajec: 3-5 ks
- Inkubační doba: 22-24 dnů
- Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
- Cena: 500 Kč/ks
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Podčeleď: Psittacinae - papoušci
- Rod: Agapornis - agapornis
Afrika
- Teplotní pásy:
- Tropický: podnebí tropické suché, vlkhé, střídavě vlhké
- Mírný: podnebí subtropické
- Nadmořská výška: 750 m, u pobřeží nížiny
- Povrch: rovinatý, východní část hornatá
- Teplota:
- Léto: 15 - 40 °C
- Zima: 0 - 20 °C
- Roční úhrn srážek:
- Jihozápad: až 3000 mm
- Východ: pouze 100 mm
- Střídání dešťů a sucha na jihu kontinentu:
- Období sucha: duben - říjen
- Období dešťů: listopad - březen
Porovnání s člověkem
Agapornis hnědohlavý
- V dospělosti dosahuje velikosti až 14cm.
Agapornis hnědohlavý je posledním ze skupiny agapornisů s bílým okružím. Mezi laiky je znám spíše jako agapornis s černými tvářemi, ale odborníci jej nazývají nigrigenis.
Agapornis hnědohlavý pochází ze Zambie, kde žije ve skupinách na místech, kde se stýkají lesy s vodou a se suchými místy, a živí se nejrůznějšími semeny.
Čelo a temeno hlavy agapornise hnědohlavého jsou tmavohnědé s načervenalým nádechem. Krk a část hlavy jsou zbarvena do oranžova. Zelená jsou svrchní pera ocasu i zbytek těla. Mezi pohlavými nejsou patrné žádné vnější rozdíly. Délkou těla, která se pohybuje mezi 13,5 a 14 cm, patří tento druh mezi nejmenší agapornise.
Přes vzácný výskyt ve volné přírodě jsou agapornisové hnědohlaví mezi chovateli zastoupeni hojně. Papoušík může být křížen i s jinými druhy agapornisů s bílým okružím. Za účelem získání nových barev v rámci druhu přistupují chovatelé čas od času ke křížení s jinými druhy, i když jsou od takového počinu většinou odrazováni, protože v poslední době se prosazuje spíše chov čistých druhů. Zcela jistě to platí v případě tohoto druhu, který je v zemi svého původu řazen mezi ohrožené druhy zvířat.
Jsou známy různé mutace, dvě z nich pocházejí pravděpodobně ze samotného druhu. Jiné mutace pak vznikly křížením s druhy jinými. K mutacím vzniklým v rámci druhu patří mutace světlá šedokřídlá s modrým faktorem. Křížením s jinými druhy vznikly pravděpodobně mutace nové, například tmavá mutace se žlutou barvou očí.
Agapornis hnědohlavý je jedním z nejpříjemnějších druhů agapornisů. Ve voliéře je možno chovat několik párů společně. Voliéra však musí být prostorná a majitel by měl ptáky sledovat a kontrolovat, zda spolu ve voliéře dobře vycházejí, aby mohl případně zasáhnout.
Názvy ve světě
Agapornis hnědohlavý
Latinsky: Agapornis nigrigenis, Anglicky: Black-cheeked Lovebird, Německy: Russkőpfchen, Dánsky: Sortkindet Dværgpapegøje, Španělsky: Inseparable Cachetón, Finsky: Jokikaijanen, Francouzsky: Inséparable à joues noires, Italsky: Inseparabile guancenere, Japonsky: Kurobotan'inko, Japonština: クロボタンインコ, Holandsky: Zwartwangagapornis, Norsky: Svartkinnet Dvergpapegøye, Polsky: Nierozlaczka czarnolica, Portugalsky: Inseparável-de-faces-pretas, Rusky: Чернощёкий неразлучник, Slovensky: Agapornis čiernolíci, Švédsky: Svartkindad dvärgpapegoja, Čínsky: 黑脸牡丹鹦鹉
Mohlo by vás také zajímat
Agapornis etiopský, Agapornis škraboškový, Agapornis oranžovohlavý, Agapornis fišerův, Agapornis růžohrdlý, Agapornis růžohlavý, Agapornis šedohlavý, Agapornis zelenohlavý, Amazónek hnědohlavý