Agapornis šedohlavý byl poprvé popsán Johanem Friedrichem Gmelinem v roce 1788. Sameček má perleťově šedou hlavu, krk a hruď, jinak je převážně zelený. Samička je převážně zelená s našedivělým odstínem. Samečci mají černé krycí peří pod křídly, samičky mají krycí peří zelené. Barva hlavy, krku a hrudi poddruhu Canus ablectaneus je tmavěji šedivá s fialovým nádechem, tělo je pak tmavozelené.
Je jediným druhem agapornise, který se nevyskytuje v Africe. Ve své původní domovině žije na Madagaskaru v listnatých lesích v horách, které se táhnou podél pobřeží.
Agapornis šedohlavý měří cca 14 cm, dožívá se průměrně 12 let. Patří do pohlavně dimorfické skupiny (společně s agapornisem etiopským a oranžovohlavým).
Hnízdění
Žijí sice v malých skupinách, ale přesto nejsou hejnovými ptáky. V době hnízdění se páry od skupiny oddělují. Pohlavně dospělí jsou od devíti měsíců, hnízdí obvykle jedenkrát ročně v dutinách stromů. Jako hnízdní materiál používají dřevo a trávu, který nosí do hnízda zasunutý v peří. Snáší 3 - 7 vajec.
Agapornis šedohlavý nemá žádné zvláštní nároky na chov, stejně jako ostatní druhy agapornisů. Přesto nejsou vhodnou volbou pro začínající chovatele. Obtížněji se sestavují páry a hůře zahnízdí. Jsou velmi citliví na stres, v době hnízdění je třeba omezit naši přítomnost na minimum. Mláďata vylétají po 7 týdnech a ještě je pak dva týdny krmí rodiče.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel