Agapornis růžohlavý

Agapornis lilianae

Výskyt: Zambie, Tanzanie, Zimbabwe
Velikost: 13 cm
Hmotnost: 28-37 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 19-20 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: Kolem 2000 Kč
velikost písma:  A A A
04.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     43946 zobrazení     1 komentář

Agapornis růžohlavý patří do skupiny agapornisů s bílým okružím. Tomuto druhu se také říká njasa papoušík, většina chovatelů jej však jednoduše nazývá růžovohlavým.

Agapornis růžovohlavý pochází ze Zambie, z Tanzanie a ze Zimbabwe, kde žije především v oblastech bohatých na vodu. Žijí ve velkých hejnech.

Tento agapornis patří k nejmenším známým druhům mezi papoušíky, dospělí ptáci měří asi 13 centimetrů. Přední část hlavy a krk má oranžovočervené zbarvení a krycí pera ocasu, stejně jako zbytek těla, zelená. Mezi pohlavími nejsou patrné žádné vnější rozdíly.

Agapornis růžovohlavý se vyskytuje ve dvou barevných formách, v původním přirozeném zbarvení a také mutace lutino. Lutino jsou žlutě zbarvení ptáci s červenýma očima, kteří se dnes nevyskytují příliš často.

Agapornis růžovohlavý je znám svou jemnou povahou, můžete jej proto chovat společně s jinými příslušníky stejného druhu, nebo dokonce i s jinými malými ptáky. Na vajíčkách sedí nejraději ve skupině s dalšími jedinci svého druhu. V přírodě hnízdí v děrách po větvích, v opuštěných hnízdech snovačů a na střechách chatrčí a chalup. Na hnízdo snášejí materiál pro stavbu, jako jsou tenké větvičky, kůra stromů nebo pruhy palmových listů.

Agapornis růžohlavýNázvy ve světě

Latinsky: Agapornis lilianae, Anglicky: Lilian Lovebird, Dánsky: Jordbærhovedet Dværgpapegøje, Finsky: sambesinkaijanen, Francouzsky: Inséparable de Lilian, Holandsky: Nyasa-agapornis, Italsky: Inseparabile del Niassa, Japonsky: botan'inko, Japonsky 2: ボタンインコ, Norsky: Nyasadvergpapegøye, Německy: Erdbeerköpfchen, Polsky: nierozlaczka krasnoglowa, Portugalsky: Inseparável do Niassa, Rusky: Неразлучник Лилианы, Slovensky: agapornis Lilianov, Čínsky: 尼亚牡丹鹦鹉, Španělsky: Inseparable del Nyasa, Švédsky: Nyassadvärgpapegoja

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

06.10.2020, 16:39
Dobrý den chtěl jsem se zeptat mám doma agapornis a poslední dva dny je jen dole v kleci a pořád jen spí čím to může být