Amazónek červenozobý

Pionus sordidus

Výskyt: Bolívie, Peru, Ekvádor, Kolumbie a Venezuela
Velikost: 28 cm
Hmotnost: 255-275 g
Kroužek: 10 mm
Počet vajec: 3 ks
Inkubační doba: 26 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
09.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12747 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Délka těla tohoto papouška je 28 cm a hmotnost v dospělosti v rozmezí 255 - 275 g. Hlavu má amazónek červenozobý zbarvenou zeleně, čelo je tmavě šedé a oči tmavé. Zobák je červené barvy. Krk je ve předu modrý, prsa a břicho zelené, křídla zelenomodrá. Ocas je červený a končetiny světle šedé.

Poddruhy

Pionus sordidus

Pionus antelius

Pionus ponsi

Pionus saturatus

Pionus corallinus

 

Život v přírodě

Oblast výskytu tohoto druhu je poměrně rozsáhlá a zasahuje do těchto zemí: Bolívie, Peru, Ekvádor, Kolumbie a Venezuela.

Chov

Voliéry určené k chovu amazónku červenozobých by měli mít minimální délku 2 - 3 metry. Pro hnízdění se doporučují budky s rozměry 25 x 25 s 51 cm. Samice do nich snese většinou 3 vejce, které pak zahřívá 26 dnů. Po této době se líhnou bezbranná mláďata, která krmí oba rodiče 9 - 10 týdnů než opustí hnízdní budku. Poté je ještě přikrmují mimo hnízdo dalších 20 dnů. Při dobré péči dosahuje věku 20 - 25 let.

Krmivo

V zajetí by měl dostávat velké množství ovoce a zeleniny. Z ovoce jsou vhodná jablka, pomeranče, hrušky, granátová jablka. Ovoce by mělo tvořit zhruba 30% krmné dávky. Ze zeleniny mohou dostávat mrkev, celer, fazole, hrách. Ze zeleného krmení jsou vhodné listy pampelišky, hlávkový salát a ptačinec. Samozřejmě nesmí chybět ani směs semen, ta se podává v suchém nebo naklíčeném stavu.

Amazónek červenozobýNázvy ve světě

Latinsky: Pionus sordidus, Anglicky: Red-billed Parrot, Německy: Dunenkopfpapagei, Dánsky: Rødnæbbet Pionus, Španělsky: Loro Piquirrojo, Finsky: punanokka-aratti, Francouzsky: Pione à bec rouge, Italsky: Pappagallo beccocorallino, Japonsky: yogoreinko, Japonsky 2: ヨゴレインコ, Holandsky: Roodsnavelmargrietje, Norsky: Rødnebbpapegøye, Polsky: piona koralodzioba, Rusky: Красноклювый красногузый попугай, Slovensky: amazoňan červenozobý, Švédsky: Rödnäbbad papegoja, Čínsky: 红嘴鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.