Amazónek šafránový

Pionopsitta pyrilia

Výskyt: Kolumbie, Venezuela, Panama, Ekvádor
Velikost: 24 cm
Hmotnost: 103 g
Kroužek: 8,5 mm
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
10.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14406 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Amazónek šafránový náleží do rodu Pionus. V dospělosti dosahuje tento druh délky až 24 centimetrů a hmotnosti kolem 103 gramů. Hlavu má tento druh zbarvenou žlutě, oči hnědě a zobák je zbarven různými odstíny šedi. Krk a prsa mají tito papoušci hnědožlutě zbarveny. Břicho, křídla a ocas jsou zelené, ramena křídel pak žlutá. Končetiny jsou převážně šedé. Mladí ptáci se snadno poznají podle nazelenalé hlavy.

Život v přírodě

Amazónek šafránový obývá ve volné přírodě Kolumbii, Venezuelu, Panamu a Ekvádor. Jejich počty v těchto zemích jsou klesající vinou ztráty jejich přirozeného biotopu, kterým jsou subtropické nebo tropické vlhké nížinné a horské lesní oblasti.

Chov

Pro hnízdění tohoto druhu amazónků jsou doporučované dutiny s rozměry kolem 25 x 25 x 60 centimetrů. Mláďata se kroužkují kroužky o průměru 8,5 milimetru. V přírodě se vyskytují v hejnech a proto i v chovech by měli být amazónci šafránoví drženi v malých skupinkách, snadno se pak aklimatizují na nové prostředí.

Potrava

Amazónci šafránoví přijímají nejrůznější semena, také ořechy, čerstvé ovoce a zeleninu všeho druhu. Ve volné přírodě se jejich strava skládá především z květů blahovičníků, plodů, nektarů a pylu.

Amazónek šafránovýNázvy ve světě

Latinsky: Pyrilia pyrilia, Anglicky: Saffron-headed Parrot, Německy: Goldkopfpapagei, Dánsky: Safranhovedet Pragtpapegøje, Španělsky: Lorito Cabecigualdo, Finsky: keltahuppuaratti, Francouzsky: Caïque de Bonaparte, Italsky: Pappagallo testazafferano, Japonsky: akameinko, Japonsky 2: アカメインコ, Holandsky: Saffraankoppapegaai, Norsky: Gulhodepapegøye, Polsky: barwinka zlotoglowa, Rusky: Златоголовый украшенный попугай, Slovensky: amazoňan zlatohlavý, Švédsky: Saffranspapegoja, Čínsky: 番红头鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.