Amazónek černokřídlý

Hapalopsittaca melanotis

Výskyt: Východní Andy
Velikost: 24 cm
Kroužek: 9 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 26-28 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
09.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14325 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

V dospělosti dosahuje délky těla kolem 25 cm. Ve zbarvení amazónka černokřídlého převládá převážně zelenomodrá barva. Zelená peříčka pokrývají většinu těla modrá je na krku, okraji křídel a konci ocasu. Větší část křídla je zbarvena černě, z čehož plyne druhová název tohoto amazónka. Oči mají hnědou duhovku, zobák je šedý stejně jako končetiny.

Poddruhy

Hapalopsittaca melanotis melanotis
Hapalopsittaca melanotis peruviana

Život v přírodě

Domovinou je amazónek černokřídlý ve východních Andách, kde obývá horské lesy. Zdržuje se v korunách vysokých stromů, v bažinatých porostech. Většinou jsou pozorováni v párech nebo malých hejnech od 3 do 25 ptáků. Tito papoušci jsou velmi dobře maskováni v listech stromů, někdy je prozradí jejich křik.

Chov

Pro chov tohoto druhu je doporučována voliéra s rozměry 3 x 2 x 2 m. Pro hnízdění se doporučují budky s rozměry 25 x 25 x 61 cm. Budku by měli mít ptáci k dispozici i mimo dobu hnízdění protože v ní přespávají. Samička snese 2 vejce, které potom zahřívá 26 - 28 dnů. Zatímco samička sedí na vejcích, sameček ji chodí do budky krmit a hlídá hnízdní budku v její blízkosti. Zpočátku po vylíhnutí jsou mláďata krmena rodiči každé dvě hodiny. Jakmile jsou starší snižuje se intenzita krmení až na čtyři krmení denně. Mladí amazónci opouští budku po 49 - 51 dnech stáří. Noví ptáci jsou náchylní na stres a nemoci, mohou náhle uhynout bez zjevné příčiny. Teplota v chovné místnosti nemá klesnout pod 10 °C ani stoupnout nad 25 °C.

Krmivo

Z ovoce podáváme jablka, hrušky, banány, pomeranče, granátová jablka. Ze zeleniny konzumuje amazónek černokřídlý například mrkev, celer, cuketu, zelené fazolky a hrášek v lusku, kukuřici. Dále musí krmnou dávku tvořit směs semen, jako jsou proso, světlice barvířská, oves, malé množství konopí a slunečnice. Semena mohou být namočená nebo naklíčená. Samozřejmostí musí být i minerální a vitamínoví doplňky, především se zaměříme na vitamín C.

Amazónek černokřídlýNázvy ve světě

Latinsky: Hapalopsittaca melanotis, Anglicky: Black-winged Parrot, Německy: Schwarzflügelpapagei, Dánsky: Sortvinget Dværgamazone, Španělsky: Lorito Alinegro, Finsky: mustasiipiaratti, Francouzsky: Caïque à ailes noires, Italsky: Pappagallo alinere, Japonsky: kurogatainko, Japonsky 2: クロガタインコ, Holandsky: Zwartvleugelpapegaai, Norsky: Svartvingepapegøye, Polsky: amazoneczka czarnoskrzydla, Rusky: Коричневоухий карликовый амазон, Slovensky: amazoňan čiernokrídly, Švédsky: Svartvingad papegoja, Čínsky: 黑耳鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.