Vzdor jménu je tento lemur barevně velmi proměnlivý, může být hnědý, žlutý nebo šedý, podle poddruhu. Obvykle má lemur bělohlavý tmavý obličej s velkými světlými skvrnami nad očima a hustě osrstěný ocas, který nosí obloukovitě nad hřbetem, když se pohybuje po zemi nebo chodí po větvích. Žije v proměnlivých skupinách. Je velmi přizpůsobivý, obývá různé lesy a zdržuje se na stromech i na zemi, kde se živí ovocem, rostlinstvem i šťávami. Pomazává se močí kvůli pachové identifikaci. Teritoria jednotlivých skupin se překrývají, skupiny se však vyhýbají kontaktu.
Lemur bělohlavý dorůstá délky těla 38-50 centimetrů, ocasu 46-60 centimetrů, hmotnost se pohybuje mezi 2-3 kilogramy.
Lemur bělohlavý obývá severní a západní Madagaskar, byl vysazen i na Komorských ostrovech; všude ve zmíněných oblastech obývá tropické lesy.
Samice rodí jedno až dvě mláďata po 120 až 140 denní březosti. Přesná doba březosti se však liší podle druhů. Jsou to společenská zvířata žijící ve skupinách tvořených u některých druhů i více jak 40 jedinci. U některých zástupců, např. u již výše zmiňovaného lemura katy, jsou skupiny dlouhodobé s přísnou hierarchií. Přesným protikladem jsou skupiny, které tvoří např. lemur bělohlavý a jejichž členové často přecházejí z jedné skupiny do druhé.
Komentáře ke zvířeti