Znaky
Potáplice žlutozobá je větší než potáplice severní, o hmotnosti až 6 kilogramů. Délka těla u dospělých jedinců může být až 99 centimetrů, rozpětí křídel je přes 150 centimetrů – tento druh hnízdí ještě severněji než potáplice lední na rybnatých jezerech a tocích Euroasie. Má žlutobílý slabě ohnutý zobák. Mimo dobu hnízdění se potáplice lední a žlutozobé zdržují na mnoha místech pohromadě, například ve fjordu Varanger mezi Norskem a Ruskem.
Prostředí
V době hnízdění se potáplice žlutozobá vyskytuje na jezerech při mořském pobřeží, zřídka i na velkých horských jezerech. Potáplice žlutozobá je vzácná. Nejhojnější je stále ještě ve východní Sibiři.
Rozmnožování
Rozmnožování tohoto druhu je podobné jako u potáplice lední. Začátek hnízdění závisí na čase oblevy na jezeře a spadá obvykle do června. I místo hnízdění ptáci po léta nemění. Vejce, takřka vždy dvě a hnědá s malými tmavými skvrnami, leží většinou na holé zemi na břehu. Mláďata v prachovém peří nelze rozeznat od mláďat potáplice lední. V době odchovu mláďat odlétají staří ptáci rybařit na moře. zatímco mladí ptáci začínají lovit na jezeře, kde byli odchováni. V září se mladí ptáci osamostatňují.
Potrava
Potáplice žlutozobá se živí rybami.
Komentáře ke zvířeti