Potáplice žlutozobá

Gavia adamsii

Výskyt: Tundrová v Eurasii a Sev. Americe
Délka: Až 99 cm
Hmotnost: 6 g
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 29 dnů
Průměr kroužku: 12 mm
Potrava: Ryby
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2278 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Potáplice žlutozobá je větší než potáplice severní, o hmotnosti až 6 kilogramů. Délka těla u dospělých jedinců může být až 99 centimetrů, rozpětí křídel je přes 150 centimetrů – tento druh hnízdí ještě severněji než potáplice lední na rybnatých jezerech a tocích Euroasie. Má žlutobílý slabě ohnutý zobák. Mimo dobu hnízdění se potáplice lední a žlutozobé zdržují na mnoha místech pohromadě, například ve fjordu Varanger mezi Norskem a Ruskem.

Prostředí

V době hnízdění se potáplice žlutozobá vyskytuje na jezerech při mořském pobřeží, zřídka i na velkých horských jezerech. Potáplice žlutozobá je vzácná. Nejhojnější je stále ještě ve východní Sibiři.

Rozmnožování

Rozmnožování tohoto druhu je podobné jako u potáplice lední. Začátek hnízdění závisí na čase oblevy na jezeře a spadá obvykle do června. I místo hnízdění ptáci po léta nemění. Vejce, takřka vždy dvě a hnědá s malými tmavými skvrnami, leží většinou na holé zemi na břehu. Mláďata v prachovém peří nelze rozeznat od mláďat potáplice lední. V době odchovu mláďat odlétají staří ptáci rybařit na moře. zatímco mladí ptáci začínají lovit na jezeře, kde byli odchováni. V září se mladí ptáci osamostatňují.

Potrava

Potáplice žlutozobá se živí rybami.

Potáplice žlutozobáNázvy ve světě

Anglicky: White-billed Diver, Dánsky: Hvidnæbbet Lom, Finsky: Jääkuikka, Francouzsky: Plongeon à bec blanc, Holandsky: Geelsnavelduiker, Chorvatsky: Žutokljuni plijenor, Islandsky: Svalbrúsi, Italsky: Strolaga beccogiallo, Maďarsky: Fehércsőrű búvár, Německy: Gelbschnabel-Eistaucher, Norsky: Gulnebblom, Polsky: Nur białodzioby, Portugalsky: Mobêlha-de-bico-branco, Slovensky: Potáplica bledozobá, Španělsky: Colimbo de Adams, Švédsky: Vitnäbbad islom

Foto: http://www.wildbirdgallery.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.