Buřňák žlutozobý
Calonectris diomedea
Buřňák žlutozobý
Calonectris diomedea
- Výskyt: Volné moře
- Délka: 46 cm
- Počet vajec: 1 ks
- Inkubační doba: 30 dnů
- Potrava: Rybky, planktonní organismy
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Procellariiformes - trubkonosí
- Čeleď: Procellariidae - buřňákovití
- Rod: Calonectris - buřňák
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky
Pták dlouhý asi jako buřňák lední, asi 46 cm. Horní stranu má buřňák žlutozobý stejnoměrně hnědošedou bez tmavého temene. Zobák je žlutý.
Prostředí
Volné moře. Ptáci neúnavně plachtí a létají, téměř se přitom dotýkají vln a často prolétnou i hřebeny vln. V letu sbírají mořské organizmy z vodní hladiny. Mnohdy odpočívají na vodě nebo usilovně veslují v okolí, aby sezobli s hladiny potravu. Nebojí se lidí ani lodí, při hnízdění se shromažďují do kolonií, které často leží vysoko v pobřežních horách. V početných koloniích se s příchodem tmy ozývá z hnízdních dutin, ze škvír a z nor, které ptáci sami vyhrabávají, šumot plačtivých, naříkavých hlásků. Někdy hnízdí buřňák žlutozobý ve smíšených koloniích s buřňákem severním.
Rozmnožování
Na jediném matně bílém a pižmem zapáchajícím vejci sedí rodiče střídavě přes 4 týdny. Sezení začíná koncem května nebo začátkem června. Mládě se klube v hustém prachovém peří. Roste velmi pomalu a teprve v říjnu se objevuje ve vchodu do nory. V té době je velmi tučné a váží víc než rodiče, kteří je pak opouštějí. Tráví ze svých tukových zásob, přepelichá do pěkného opeření mladého ptáka a jedné noci - nejpozději v listopadu - vylétá na moře.
Potrava
Rybky, planktonní organismy jako plovoucí měkkýši a korýšci, mimoto i kousky řas. Zčásti sbírá buřňák žlutozobý potravu z horních vrstev vody, přičemž plave s mírně rozevřenými křídly, zčásti ji vyhledává i za letu těsně nad vodní hladinou - odtud anglický název „shearwater".
Názvy ve světě
Buřňák žlutozobý
Anglicky: Cory's Shearwater, Finsky: Keltanokkaliitäjä, Francouzsky: Puffin cendré, Holandsky: Kuhls pijlstormvogel, Chorvatsky: Veliki zovoj, Islandsky: Urðaskrofa, Italsky: Berta maggiore, Maďarsky: Mediterrán vészmadár, Německy: Gelbschnabel-Sturmtaucher
Mohlo by vás také zajímat
Foto: http://www.luis-ferreira.com