Kavalír King Charles španěl

Cavalier King Charles Spaniel

Oficiální zkratka v ČR: CKC
Výška v kohoutku: 31-33 cm
Hmotnost: 5,1-5,8 kg
Délka života: 9-14 let
FCI: IX. - Společenská plemena a toy
Číslo standartu: 136
Využití: společník
velikost písma:  A A A
03.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6703 zobrazení     1 komentář

Původem je Kavalír King Charles španěl trpasličí španěl, vyšlechtěný z loveckých španělů, stal se po několik staletí oblíbeným doprovodným psem evropské šlechty. Choval jej zejména anglický král Karel I.

Vyžíván bývá dnes Kavalír King Charles španěl jako společenský pes.

Kavalír King Charles španěl je vysloveně dobromyslný, milý a nezávislý průvodce, který ve svém okolí akceptuje i jiná zvířata. Je sociálně únosný i ve styku s jinými psy a ke každému se chová přátelsky. Nezapře v sobě ani zděděnou loveckou krev a využívá každé příležitosti k chycení nějaké lahůdky, jakou je pro něho třeba myš. Vzhledem k tomu, že je velmi příchylný, ani netouží odbíhat na vlastní pěst a jít si svou cestou.

Je to velmi přizpůsobivý a statný pes, který je spokojený v každé životní situaci. Vyžaduje úzký vztah se svým chovatelem, miluje pohyb a zaměstnání. Kavalír King Charles španěl je chytrý, učenlivý, nikdy neztrácí nervy a není ani ustrašený. Dá se snadno motivovat, takže je vhodným psem pro různé kynologické sportovní aktivity. Pokud budeme ke „kavalírovi" přistupovat s laskavou důsledností, vychováme z něj psa, který bude dělat radost i začátečníkům. Jeho hladká a dlouhá srst nevyžaduje po jeho chovateli žádnou velkou péči.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

12.08.2015, 16:17
Tak tu poslední větu o téměř žádné péči o srst bych nepodepsala. Je nutné pravidelně vyčesávat odumřelou srst, zejména pak pročesávat uši u kořene, tam může rychle dojít ke zplstnatění a pak už vám pomohou pouze nůžky. Jinak je to ale pes k pomilování, i bez velkého systematického výcviku rychle pochopí, co po něm chcete. A opravdu se drží u vás, moji dva psi neodbíhají, i když připouštím, že mohou být výjimky, které se dokáží na procházce ztratit.