Pekingský palácový psík (pekinéz)

Pekingský palácový psík (pekinéz)

Pekingese

Oficiální zkratka v ČR: PPP
Výška v kohoutku: 15-23 cm
Hmotnost: 5 kg
Délka života: 12-13 let
FCI: IX. - Společenská plemena a toy
Číslo standartu: 207
Využití: společník
velikost písma:  A A A
03.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7359 zobrazení     1 komentář

Tento „miniaturní lvíček“, spojený s buddhismem, patřil k čínskému dvornímu ceremoniálu. Jeho chov mimo císařský dvůr se trestal smrtí a plemeno se nesmělo ani vyvážet. Teprve po obsazení Pekingu se několik psů dostalo do Anglie, kde šlechtění tohoto plemene pokračovalo. Pekingského palácového psíka dostala darem i anglická královna Viktoria.

Dnes je Pekingský palácový psík využíván především jako společenský pes.

Charakter má Pekinéz velice tvrdohlavý, nebojácný, k cizím lidem obezřetný, dominantní a sebevědomý pes, který se nemíní podřizovat. Pokud mu vyhovíme, je přátelský, někdy až vtíravý. Co do temperamentu je Pekingský palácový psík klidný a pomalý, dovede se ale vznětlivě prosazovat.

Tento velmi svéhlavý pekinéz potřebuje partnera, který mu rozumí. Není snadno vychovatelný a není to ani pes, se kterým by si mohly hrát děti. Poněvadž nemá Pekinéz rád příliš dlouhé vycházky, vyhovuje mu městské a bytové prostředí. Je vhodným psem pro nepříliš aktivní lidi, ovšem s podmínkou, že se smíří s náročnou péčí o jeho srst. Toto plemeno má velmi citlivé, dopředu orientované oči a jeho krátký nos je při zvýšené námaze, stejně jako při vyšší teplotě příčinou dýchacích potíží.

Pekingský palácový psík (pekinéz)Názvy ve světě

Anglicky: Pekingese

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.03.2021, 18:50
Má silně koncentrovanou a páchnoucí moč. Namáhavě běhá do schodů, na kolmé straně po něm časem zůstává mastná, páchnoucí stopa.