Plšík lískový

Muscardinus avellanarius

Výskyt: Celá Evropa
Velikost: 11,7-16,4 cm s ocasem
Hmotnost: 15-28 g
Březost: 22-24 dnů
Počet mláďat: 2-4 ks
Délka života: 4-6 let
Potrava: Semena, plody, ořechy
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11199 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Plšík lískový je nejmenší ze čtyř druhů plchů žijících na našem území. Délka těla se pohybuje v rozmezí 62-86 milimetrů, ocas má plšík dlouhý 55-82 milimetrů, zadní tlapka je 15-17,5 milimetrů, ucho bývá velké 11-12 milimetrů. Hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje od 15 do 28 gramů. Srst má rezavě okrovou, břicho světlejší. Ocas je dlouhý a huňatý.

Rozšíření

Plšík lískový se vyskytuje v celé Evropě kromě Islandu, Irska, severní Anglie, severní Skandinávie, Finska a severního Ruska. Těžko ho najdeme i na Pyrenejském poloostrově.

Způsob života

Plšík lískový je noční hlodavec žijící v malých skupinách v listnatém, smíšeném i jehličnatém lese. Proniká až do oblastí kosodřeviny. Obývá také křoviny, borůvčí, seníky a lesní chaty. Plšík lískový si buduje 3-5 letních kulovitých hnízd, občas umístěných i v dutinách a budkách, jinak na keřích a stromech. Větší zimní hnízdo buduje v kořenech stromů a mezi kameny, to pak slouží k zimnímu spánku. Počátek doby rozmnožování závisí na počasí. Po probuzení ze zimního spánku, což je většinou začátek dubna si samička začne stavět hnízdo, do kterého pak po 22-24 dnech od oplodnění vrhne 2-4 mláďata. Po narození jsou mláďata zcela holá a slepá, takže je matka opouští jen velmi výjimečně. První srst šedé barvy jim narůstá zhruba ve 13 dnech a ve stáří 18 dnů už začínají vidět. Mláďata s matkou zůstávají ještě 5-7 týdnů, po této době jsou již soběstačná.

Plšík lískovýNázvy ve světě

Anglicky: Hazel Dormouse, Dánsky: Hasselmus, Holandsky: Hazelmuis, Chorvatsky: Puh lješnikar, Maďarsky: Mogyorós pele, Německy: Haselmaus, Rumunsky: Pârş de alun, Rusky: Orešnikovaja soňa, Slovensky: Plšík lieskový

Foto: http://www.picstopin.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.