Identifikace
Plšík lískový je nejmenší ze čtyř druhů plchů žijících na našem území. Délka těla se pohybuje v rozmezí 62-86 milimetrů, ocas má plšík dlouhý 55-82 milimetrů, zadní tlapka je 15-17,5 milimetrů, ucho bývá velké 11-12 milimetrů. Hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje od 15 do 28 gramů. Srst má rezavě okrovou, břicho světlejší. Ocas je dlouhý a huňatý.
Rozšíření
Plšík lískový se vyskytuje v celé Evropě kromě Islandu, Irska, severní Anglie, severní Skandinávie, Finska a severního Ruska. Těžko ho najdeme i na Pyrenejském poloostrově.
Způsob života
Plšík lískový je noční hlodavec žijící v malých skupinách v listnatém, smíšeném i jehličnatém lese. Proniká až do oblastí kosodřeviny. Obývá také křoviny, borůvčí, seníky a lesní chaty. Plšík lískový si buduje 3-5 letních kulovitých hnízd, občas umístěných i v dutinách a budkách, jinak na keřích a stromech. Větší zimní hnízdo buduje v kořenech stromů a mezi kameny, to pak slouží k zimnímu spánku. Počátek doby rozmnožování závisí na počasí. Po probuzení ze zimního spánku, což je většinou začátek dubna si samička začne stavět hnízdo, do kterého pak po 22-24 dnech od oplodnění vrhne 2-4 mláďata. Po narození jsou mláďata zcela holá a slepá, takže je matka opouští jen velmi výjimečně. První srst šedé barvy jim narůstá zhruba ve 13 dnech a ve stáří 18 dnů už začínají vidět. Mláďata s matkou zůstávají ještě 5-7 týdnů, po této době jsou již soběstačná.
Komentáře ke zvířeti