Pásovec devítipásý má 8-10 pohyblivých pruhů napříč krunýřem. Nejčastěji je vidět, jak si vyhrabává systém nor jako ostatní pásovci. Mívá vždy mláďata stejného pohlaví, protože pocházejí z jednoho oplozeného vejce (jsou to jednovaječná čtyřčata).
Pásovec devítipásý dosahuje délka těla 35-57 centimetrů, ocasu 29-45 centimetrů, hmotnost kolísá mezi 2,5-6,5 kilogramy.
Ve volné přírodě obývá pásovec devítipásý Mexiko a celou Střední a Jižní Ameriku; kde navštěvuje stepi i lesy.
Jsou to polygamní živočichové, samec se páří s více samicemi. U některých druhů se často po oplodnění rýhující vajíčko rozdělí na více embryí (tzv. polyembryonie) a rodí se 4 i více mláďat shodného pohlaví.
Doba březosti je dva až čtyři měsíce, u některých druhů nastává tzv. utajená březost trvající až osm měsíců. Po narození zůstávají mláďata pásovců v noře a matka je kojí, tehdy se jim začíná vyvíjet tvrdý krunýř. Společně s matkou opouštějí postupně noru a učí se sama živit, ve věku půl až jednoho roku jsou samostatná a odcházejí. Samice některých druhů mohou zabřeznout každým rokem. Pásovci rodí obvykle 1 až 12 mláďat, průměrná velikost vrhu jsou ovšem čtyři mláďata. Dožívají se v průměru od 4 až do 12 let.
Chov v zajetí
Pro chov vyhovuje ubikace s pevnou betonovou podlahou. Stěny se nedoporučuje zhotovovat z pletiva, protože je pásovci dokáží roztrhat silnými drápy. Po pletivu mohou také šplhat a při pádu z výšky si někdy způsobí zranění. Vhodný je i venkovní výběh, který také musí být dokonale zabezpečený proti úniku zvířat.Na dno umístíme 30 cm vysokou vrstvu písku, aby mohli hrabat. Jako úkryty poslouží pásovcům duté kmeny a boudy.
Komentáře ke zvířeti