Pásovec devítipásý

Pásovec devítipásý

Dasypus novemcinctus

Výskyt: Střední a Jižní Amerika
Délka těla: 35-57 cm
Hmotnost: 2,5-6,5 kg
Březost: 2-4 měsíce
Počet mláďat: 1-12 ks
Délka života: 4-12 let
Potrava: Hlodavci, kuřata, hmyz, ovoce, zelenina
velikost písma:  A A A
12.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14766 zobrazení     3 komentáře

Pásovec devítipásý má 8-10 pohyblivých pruhů napříč krunýřem. Nejčastěji je vidět, jak si vyhrabává systém nor jako ostatní pásovci. Mívá vždy mláďata stejného pohlaví, protože pocházejí z jednoho oplozeného vejce (jsou to jednovaječná čtyřčata).

Pásovec devítipásý dosahuje délka těla 35-57 centimetrů, ocasu 29-45 centimetrů, hmotnost kolísá mezi 2,5-6,5 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá pásovec devítipásý Mexiko a celou Střední a Jižní Ameriku; kde navštěvuje stepi i lesy.

Jsou to polygamní živočichové, samec se páří s více samicemi. U některých druhů se často po oplodnění rýhující vajíčko rozdělí na více embryí (tzv. polyembryonie) a rodí se 4 i více mláďat shodného pohlaví.

Doba březosti je dva až čtyři měsíce, u některých druhů nastává tzv. utajená březost trvající až osm měsíců. Po narození zůstávají mláďata pásovců v noře a matka je kojí, tehdy se jim začíná vyvíjet tvrdý krunýř. Společně s matkou opouštějí postupně noru a učí se sama živit, ve věku půl až jednoho roku jsou samostatná a odcházejí. Samice některých druhů mohou zabřeznout každým rokem. Pásovci rodí obvykle 1 až 12 mláďat, průměrná velikost vrhu jsou ovšem čtyři mláďata. Dožívají se v průměru od 4 až do 12 let.

Chov v zajetí

Pro chov vyhovuje ubikace s pevnou betonovou podlahou. Stěny se nedoporučuje zhotovovat z pletiva, protože je pásovci dokáží roztrhat silnými drápy. Po pletivu mohou také šplhat a při pádu z výšky si někdy způsobí zranění. Vhodný je i venkovní výběh, který také musí být dokonale zabezpečený proti úniku zvířat.Na dno umístíme 30 cm vysokou vrstvu písku, aby mohli hrabat. Jako úkryty poslouží pásovcům duté kmeny a boudy.

Pásovec devítipásýNázvy ve světě

Anglicky: Nine-banded Armadillo, Chorvatsky: Devetopasni pasanac, Španělsky: Armadillo de nueve bandas

Foto: http://tysonrc.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

05.08.2015, 07:38
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/334651/muz-strilel-na-pasovce-a-skoncil-v-nemocnici-odrazena-kulka-mu-zasahla-celist.html smí se na ně střílet slr raději z úkrytu :-D
03.05.2015, 14:52
Ano dá, vpodstatě všechno se dá chovat je to jen otázka peněz, alev Americe jsou pásovci brány jako škodná a smí se normálně střílet, takže ta cena asi nebude vysoká, pravděpodobně budou podléhat nějaké registraci.
01.05.2015, 13:09
Může se pásovec chovat i v ČR?