Tchoř černonohý je jeden z nejvzácnějších savců na světě, tchoř černonohý, má žlutohnědou srst a výraznou černou masku, černé nohy a špičku ocasu. Kolem roku 1950 byl považován v přírodě za vyhynulého, stejně jako jeho hlavní kořist, psouni, v jejichž podzemních norách žije. V 60. letech minulého století byl objeven v Jižní Dakotě, v zajetí rozmnožen a znovu vypuštěn do přírody.
V dospělosti dorůstá tchoř černonohý délky těla 38-43 centimetrů, ocasu 11-13 centimetrů, hmotnost se pohybuje mezi 800 gramy-1,1 kilogramem.
Ve volné přírodě obývá západ Severní Ameriky, konkrétně prérie a křoviny s koloniemi psounů.
V zajetí bylo doposud odchováno asi 190 mláďat těchto tchořů, kteří byli vypuštěni ve Wyomingu v USA. Je považován za nejvzácnějšího severoamerického savce, v roce 1985 přežívalo jen 31 jedinců (někdy se uvádí pouhých 18). Stalo se tak v důsledku hubení psounů, kteří jsou jeho hlavní potravou, a jejichž nory mu slouží jako úkryt. Poslední žijící zvířata byla odchycena a chována v zajetí. Roku 1994 bylo v Národním parku Badlands vypuštěno 36 jedinců, v následujících letech bylo několik stovek tchořů přemístěno do psouních kolonií nacházejících se na chráněných územích. V roce 2007 existovalo v přírodě 650 kusů těchto tchořů.
V současnosti žijí v sedmi zoologických zahradách, v severovýchodní Montaně, západní Jižní Dakotě a v jihovýchodním Wyomingu.
Komentáře ke zvířeti