Tchoř černonohý

Tchoř černonohý

Mustela nigripes

Výskyt: Západ Severní Ameriky
Velikost: 38-43 cm
Hmotnost: 800-1100 g
velikost písma:  A A A
06.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7378 zobrazení     0 komentářů

Tchoř černonohý je jeden z nejvzácnějších savců na světě, tchoř černonohý, má žlutohnědou srst a výraznou černou masku, černé nohy a špičku ocasu. Kolem roku 1950 byl považován v přírodě za vyhynulého, stejně jako jeho hlavní kořist, psouni, v jejichž podzemních norách žije. V 60. letech minulého století byl objeven v Jižní Dakotě, v zajetí rozmnožen a znovu vypuštěn do přírody.

V dospělosti dorůstá tchoř černonohý délky těla 38-43 centimetrů, ocasu 11-13 centimetrů, hmotnost se pohybuje mezi 800 gramy-1,1 kilogramem.

Ve volné přírodě obývá západ Severní Ameriky, konkrétně prérie a křoviny s koloniemi psounů.

V zajetí bylo doposud odchováno asi 190 mláďat těchto tchořů, kteří byli vypuštěni ve Wyomingu v USA. Je považován za nejvzácnějšího severoamerického savce, v roce 1985 přežívalo jen 31 jedinců (někdy se uvádí pouhých 18). Stalo se tak v důsledku hubení psounů, kteří jsou jeho hlavní potravou, a jejichž nory mu slouží jako úkryt. Poslední žijící zvířata byla odchycena a chována v zajetí. Roku 1994 bylo v Národním parku Badlands vypuštěno 36 jedinců, v následujících letech bylo několik stovek tchořů přemístěno do psouních kolonií nacházejících se na chráněných územích. V roce 2007 existovalo v přírodě 650 kusů těchto tchořů.

V současnosti žijí v sedmi zoologických zahradách, v severovýchodní Montaně, západní Jižní Dakotě a v jihovýchodním Wyomingu.
 

Tchoř černonohýNázvy ve světě

Anglicky: Black-footed Ferret, Německy: Schwarzfußiltis, Rumunsky: Dihor cu picioare negre, Slovensky: Tchor čiernonohý

Foto: http://savenaturesavehuman.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.