Tchořík skvrnitý

Vormela peregusna

Výskyt: Evropa, Asie
Délka: 25-36 cm
Hmotnost: 400-700 g
Březost: 23-45 dnů
Počet mláďat: 1-8 ks
Potrava: Drobní hlodavci
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2332 zobrazení     0 komentářů

Tchořík skvrnitý je nejpestřeji zbarvená lasicovitá šelma - má černou, bíle nebo žlutě mramorovanou a pruhovanou srst, v obličeji výraznou černou masku kolem očí, spodek těla černý. Dlouhé tělo je pružné, s krátkýma nohama, malou plochou hlavou, tupým čenichem a zaoblenýma ušima.

V ohrožení stočí tchořík skvrnitý ocas nad tělo a uplatní tak varovné zbarvení a současně z řitních žláz vydává silný odporný zápach. Loví v noci, zrána i za soumraku hlodavce v norách, kde si také vytváří doupě.

Délka těla dosahuje u dospělých jedinců délky těla 25-36 centimetrů, ocasu 12-22 centimetrů, hmotnost 400-700 g.

Ve volné přírodě obývá tchořík skvrnitý jihovýchodní Evropu až po Mongolsko a západní Čínu; obývá suché stepi a polopouště. Žije samotářsky a vzájemná setkání bývají většinou doprovázena agresivním chováním. V případě ohrožení zaujímá typickou polohu se vztyčenou hlavou, obnaženými zuby, naježeným ocasem otočeným vzhůru a syčením. Toto chování může být zakončeno vylučováním smradlavého sekretu s podocasních žláz. Je známé také chování, kdy se v případě ohrožení dělá mrtvým.

V poslední době ubývá následkem ničení prostředí a poklesu stavu hlodavců, jeho hlavní potravy. Dříve se tchoříkovi říkalo přepáska tygrovitá.

Páření probíhá v dubnu až červnu a samice rodí jedno až osm mláďat. U tchoříka se setkáváme s opožděnou implantací oplodněného vajíčka, takže i když samotná doba březosti trvá 23 až 45 dní, mláďata se rodí až za 8-11 měsíců od páření. Tato adaptace umožňuje tchoříkovi posunout porod mláďat do nejpříznivějšího ročního období, což je jaro.
 

Tchořík skvrnitýNázvy ve světě

Anglicky: Marbled Polecat, Německy: Tigeriltis

Foto: http://paradoxusik.livejournal.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.