Linsang skvrnitý

Linsang skvrnitý

Prionodon pardicolor

Výskyt: Asie
Délka: 37-43 cm
Hmotnost: 500-800 g
Potrava: Všežravec, převládá maso
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3015 zobrazení     0 komentářů

Tato štíhlá šelmička se pohybuje ve větvích stromů hladce jako rtuť a s neuvěřitelným půvabem a čilostí. Linsang skvrnitý využívá zatažitelné drápy k přidržování a ocas k udržování rovnováhy a jako brzdu při šplhání. Žije samotářsky a objevuje se hlavně v noci, má velké oči, přizpůsobené k nočnímu vidění. Tmavé skvrny na oranžové srsti a pruhovaný ocas ji dobře maskují. Sestupuje i na zem, ale hlavně šplhá po stromech a když spí, ovíjí si ocas kolem těla. Linsang skvrnitý se plíží ke kořisti a zabíjí ji kousnutím do týla.

Délka těla se u dospělých jedinců pohybuje v rozmezí 37-43 centimetrů, délka ocasu 30-36 centimetrů, hmotnost se pohybuje od 500 až do 800 gramů. Linsang skvrnitý obývá ve volné přírodě jižní a jihovýchodní Asii; konkrétně horské lesy a křoviny, ale i porosty na nižších kopcích.

Samec linsanga je dvakrát větší než samice. Zajímavé je, že nevydává typický silný pach jako jiné cibetky.

Linsang skvrnitý náleží do řádu šelem. Šelmy (Carnivora) jsou různorodý řád zahrnující okolo 260 placentálních savců. Potravu téměř všech šelem tvoří maso, některé (například kočkovití) jsou dokonce pravými masožravci, jiné (například medvědovití) jsou spíše všežravci. Hyenka a mnoho dalších se živí hmyzem. Absolutní výjimkou je panda velká, která je býložravá. Šelmy identifikujeme podle charakteristického tvaru lebky a podle chrupu s typickými špičáky a řezáky.
 

Linsang skvrnitýNázvy ve světě

Anglicky: Spotted Linsang, Německy: Fleckenlingsang, Slovensky: Lisang škvrnitý

Foto: http://crazy-zoologist.livejournal.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.