Varan skvrnitý

Varanus salvator

Výskyt: Jihovýchodní Asie
Velikost: Až 3 m
Hmotnost: 200-400 g
Počet vajec: 5-11 ks
Inkubace: 120 dnů
Krmivo: Kuřata, myši, ryby
velikost písma:  A A A
31.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14437 zobrazení     4 komentáře

Varan skvrnitý obývá jihovýchodní Asii. Varan skvrnitý žije poblíž vod, na stromech, mezi kořeny, ve skalních dutinách a pod spadanými stromy. Je obyvatelem tropických mangrovových lesů.

V dospělosti dorůstá tento ještěr délky těla až tři metry, z toho samozřejmě tvoří podstatnou část délky jeho ocas. Na tmavošedém až šedém těle má bílé až žluté, do příčných pruhů sestavené skvrny. Hlava je krátká, zašpičatělá. Zuby v dutině ústní jsou ostré, zahnuté dozadu. Dobře šplhá po stromech a výborně plave. Může se i potápět.

Pro jednoho dorostlého varana skvrnitého (velikost asi tři metry) musíme počítat s teráriem o velikosti alespoň 500 x 200 x 200 centimetrů, což prakticky znamená, že pro něho musíme upravit celou jednu místnost. Nádrž s vodou nebo vodní část terária nesmí v žádném teráriu chybět. Přitom je třeba ve vodní části terária upravit různě hluboké oblasti.

V teráriu varanů nesmí chybět ani dobře zajištěné větve k lezení a torza různých kmenů nebo srovnatelného materiálu, upravených k úkrytu pro pocit bezpečí chovaných zvířat. Varan skvrnitý je aktivní před východem i po západu slunce.

Varan skvrnitý je v zajetí krmen rybami, plži, myšmi, kuřaty a kousky různého masa.

Varan skvrnitýNázvy ve světě

Anglicky: Common Water Monitor, Německy: Bindenwaran

Foto: http://www.zoochat.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.12.2020, 19:38
kolik je na svete varanu svrnitych
21.03.2020, 16:55
Ano,je to reálně přežívající dinosaurů,který Vás samozřejmě napadnout může, úderem ocasu je schopný poĺámat Vaše končetiny a pak už dál nechci domyslet..
23.07.2019, 17:32
Samozřejmě že dokáže. je to ještěr. To není jako pejsek. Mají vlastní mysl, v podstatě se nikdy nedají doopravdy ochočit. Jenom budou respektovat, v některých případech vás budou brát jako partnera.
09.09.2016, 11:54
mám otázku a ta zní jestli tento ještěr dokáže napadat i lidi