Mlok skvrnitý

Salamandra salamandra

Výskyt: Evropa
Velikost: Kolem 20 cm
Počet larev: 70 ks
Přeměna v dospělce: 2-4 měsíce
Délka života: Až 18 let
Potrava: Žížaly, hmyz, pavouci atd.
velikost písma:  A A A
23.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9951 zobrazení     3 komentáře

Mlok skvrnitý obývá celou Evropu mimo Britské ostrovy a Skandinávii, ži­je však také na pobřeží severozápadní Afriky a zasahuje i na severozápad Malé Asie. Byl objeven dokon­ce i na několika místech v Íránu. Dorůstá obvykle délky kolem 20 cm, ale rekordní délka je 31 cm. Zná­me sedm poddruhů tohoto mloka, které se od sebe liší zbarvením. V horách jižních oblastí žije ve výši až v 2000 m n. m, u nás se vyskytuje především v listna­tých lesích, kudy protékají čisté potůčky. Mlok skvrnitý se skrývá ve vlhkém mechu, pod kameny v blízkosti vody, ale i v myších děrách a na podobných místech. Obvykle večer vylézá a váhavými krůčky ťapká po okolí a hle­dá žížaly, plže, hmyz a pavouky. Uloví ovšem jen ži­vočichy pomalé. Po dešti se s ním lze potkat i ve dne. Na podzim se mloci z širého okolí slézají na ur­čitá místa, zalézají do hlubokých trhlin v zemi a spo­lečně přezimují. Koncem března se opět probouzejí a vylézají ven.

V dubnu až květnu se samice ponořují do potočních pramenů a každá klade asi 70 plně vy­vinutých larev s žábrami a všemi čtyřmi nožkami. Pá­ření mloků se totiž odbývá na souší už deset měsíců předem. Larvy zpravidla za dva až čtyři měsíce do­končí svou přeměnu, žábry zmizí a mladí mloci opouštějí vodu. V místech chudých na potravu se však vývoj může protáhnout na dva roky a larvy ve vodě přezimují. Mloci dospívají v pěti letech a doží­vají se více než 18 let. Mlok skvrnitý je u nás záko­nem chráněný.

Mlok skvrnitýNázvy ve světě

Anglicky: Fire Salamander, Francouzsky: Salamandre terrestre, Italsky: Salamandra pezzata, Maďarsky: Foltos szalamandra, Německy: Feuersalamander

Foto: www.taringa.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.02.2018, 18:05
Jo
26.02.2018, 18:02
U nás dkdj
18.04.2017, 20:30
u nás také běhají na poli