Skunk skvrnitý

Skunk skvrnitý

Spilogale putorius

Výskyt: Severní Amerika
Délka těla: 24-34 cm bez ocasu
Hmotnost: 400-1000 g
Počet mláďat: 2-9 ks
Potrava: Hmyz, malí hlodavci
velikost písma:  A A A
09.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4690 zobrazení     0 komentářů

Nápadné černobíle skvrnité zbarvení tohoto skunka je upozornění pro nepřátele - sovy, kojoty a lišky - že má stále po ruce odporně páchnoucí tekutinu, kterou se brání. Bílé kresby na těle jsou u každého jedince jiné, ale vždy je bílá skvrnka na čele a bílá špička ocasu. Skunk skvrnitý se pohybuje pomalu, je všežravý, sbírá drobné živočichy, hmyz i rostlinné produkty a nevyhýbá se ani jedlým odpadkům. Přesto je skunk skvrnitý mnohem čilejší než skunk pruhovaný a bývá k vidění častěji v noci. Žije samotářsky, v zimě je však možné najít v jednom úkrytu až osm skunků. Skunk skvrnitý dovede dobře šplhat po stromech a někdy tam nachází i úkryty.

Délka těla se u dospělých jedinců pohybuje v rozmezí 24-34 centimetrů, ocasu 17-21 centimetrů, hmotnost tohoto druhu skunka se pohybuje od 400 gramů až po jeden kilogram. Je to samotář, živící se především hmyzem, v nouzi loví malé hlodavce.

Skunk skvrnitý se vyskytuje na východním pobřeží Severní Ameriky, od východní Kanady do severovýchodního Mexika, původní areál zasahoval od Pennsylvánie po linii tvořenou Appalačským pohořím až do Mexického státu Tamaulipas na jihu. Od roku 1940 se rozšířil i na západ do Velkých planin.

V nebezpečí stáčí tělo do podkovy proti útočníkovi a vystřikuje na něj páchnoucí tekutinu. Její pach lpí na předmětech celé týdny, na textilu měsíce i roky.
 

Skunk skvrnitýNázvy ve světě

Anglicky: Eastern Spotted Skunk, Německy: Östliche Fleckenskunk, Slovensky: Skunk strakatý

Foto: http://istotyzywe.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.