Vidloroh

Vidloroh

Antilocapra americana

Výskyt: USA, Mexiko
Délka: 1,5 m
Hmotnost: 35-70 kg
Počet mláďat: 2 ks
Potrava: Tráva, listí
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4468 zobrazení     0 komentářů

Místy se mu říká duch prérie, protože běhá rychlostí až 65 kilometrů v hodině a v několika vteřinách se člověku ztratí s očí. Je červenohnědý až tříslový, má černou hřívu a samci černou masku, napříč hrdlem bílé pruhy, na zádi bílý obřitek a také břicho je bílé. U samic růžky zřídka přesahují délku boltců, kdežto samci mívají rohy až 25 centimetrů vysoké, jejich špičky se ohýbají nazad a zhruba v polovině trčí dopředu „vidle“. Zježená srst bílého obřitku je důležitým zrakovým upozorněním na nebezpečí a je vidět na velkou vzdálenost. V zimě vytvářejí vidlorozi stáda až o tisíci jedinců různého pohlaví a stáří, která se v létě rozpadají na menší skupinky.

Vidloroh dosahuje délky těla kolem 1,5 metru, délky ocasu 7-18 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 35-70 kilogramů.

Vidloroh se ve volné přírodě vyskytuje od jižní Kanady přes západní a střední USA až do Mexika; konkrétně obývá tento druh prérie a pouště.

Říje probíhá od září do poloviny října, kdy kolem sebe samci vytvoří skupinu tří až čtyř samic. V květnu až červnu se rodí mláďata, většinou dvojčata, která váží přibližně 2 kg. Matka je rozmístí do úkrytů vzdálených od sebe asi 100 m, kam je chodí kojit. Jestliže je jedno mládě napadeno predátorem, druhé tak má šanci uniknout. Samečci mají našedlou srst, jež po třech měsících zhnědne. Do jednoho roku se objevují rohy.
 

VidlorohNázvy ve světě

Anglicky: Pronghorn, Německy: Gabelbock, Rumunsky: Antilopa americană

Foto: http://www.pbase.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.