Sumeček americký

Sumeček americký

Ameiurus nebulosus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 45 cm
Hmotnost: 1,5 kg
Počet vajec: 2000 ks
Potrava: Malé rybky, obojživelníci
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7018 zobrazení     4 komentáře

Sumeček americký nepatří k původní evropské fauně. Byl sem dovezen z Ameriky, a to v roce 1885 a vysazen na mnohých místech do řek i stojatých vod. Také u nás se místy dost rozmnožil.

V České republice  se dnes výskyt tohoto druhu omezuje jen na některé oblasti v teplejších částech republiky, zejména v Polabí a na jižní Moravě. Na hlavním toku Labe a v některých přilehlých tůních je místy velmi hojný.

Dorůstá délky jen 45 centimetrů a hmotnosti kolem 1,5 kilogramu. Od sumce velkého ho poznáte podle toho, že má 8 „vousků“, tedy o 2 více než sumec velký. Obvykle se sumeček americký zdržuje při dnu, kde loví malé ryby, obojživelníky a jiné drobné živočichy. Na lov se vydává po setmění.

Pohlavní dospělost nastává u tohoto druhu ve 2. – 3. roce života. Tře se v párech, přičemž samice vybírá místo pro hnízdo, které očistí a samec pak nakladené jikry ovívá ploutvemi a chrání až do vylíhnutí. Dokonce i vylíhlý plůdek je až do rozplavání ve stáří asi 12 dnů střežen samcem a někdy i oběma rodiči. Hnízdo bývá ukryto pod vodním rostlinstvem, v prohlubních dna a podobně. K výtěru dochází až při poměrně vysoké teplotě vody, takže obvykle proběhne koncem května, v červnu anebo někdy i v červenci. Počet jiker je relativně malý a jen občas přesahuje 2000 kusů.

Sumeček americkýNázvy ve světě

Anglicky: Brown Catfish, Francouzsky: Poisson chat, Chorvatsky: Američki somić, Maďarsky: Törpeharcsa

Foto: http://www.kengyelto.hu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

05.02.2017, 23:58
200 tisíc jiker od jediného páru sumce velkého, který nemá nepřítele, to je velký problém......
05.02.2017, 23:50
Ochrana sumce velkého v minulých letech prostě přináší své ovoce, že. Nemůžeme si ale hrát na Boha.
05.02.2017, 23:38
Sumeček americký a dokonce i náš sumec velký je v oblasti tůní starého Labe dnes velký problém. Už pár let tyto zajisté krásné ryby ale likvidují přirozená místa výtěru jiných ryb, které by taktéž rybáři rádi viděli na svých udicích, páč rok od roku je to stále dražší. Ochrana sumce velkého v minulých letech prostě přináší své ovoce, že. Nemůžeme si ale hrát na Boha.
05.02.2017, 23:32
Sumeček americký se přemnožil v oblasti středního toku Labe, především v oblasti Kolína a přilehlých starých ramenech Labe, kde užírá potravu vysazovaným druhům ryb. Dokonce i klasický sumec velký je tam velký problém, jelikož i on se tam přemnožil, což ale místní rybáři. Jenomže už pár let tyto samozřejmě že krásné ryby likvidují přirozeně vytvořená hnízda přirozeného výtěru těch ryb, která by platící rybáři rádi viděli na svých udicích. Viděl jsem to na vlastní oči.