Největší americký tapír má tmavohnědou srst se světle šedými nebo krémovými lícemi a krkem s bíle třásnitýma ušima. S mláďaty se tapír středoamerický dorozumívá hvizdy, ostatní dospělé jimi varuje a odhání ze svého území.
Délky těla dosahuje tapír středoamerický 1,9-2 metry, délky ocasu 7-10 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 240-400 kilogramů.
Tapír středoamerický obývá ve volné přírodě jižní Mexiko až sever Jižní Ameriky; kde se vyskytuje v lesích, bažinách a močálech.
Je býložravý, živí se pupeny a listy stromů a keřů a spadaným ovocem. Vyhledává vlhká místa, obývá mokřady a bažiny a mangrovové porosty, dále žije v tropickém deštném lese, monzunové opadavé lesy, mlžné lesy a pasmo až do nadmořské výšky 3600 metrů nad mořem.
Tapír středoamerický žije samotářským způsobem života, ostatní jedince před vstupem do svého teritoria varuje ostrými hvizdy. Březost trvá asi 390-400 dní a samice rodí jedno mládě, které váží 5-8 kg a s matkou zůstává dva roky.
Tapírovití (Tapiridae) je čeleď lichokopytníků zahrnující jen jeden žijící rod, tapír (Tapirus), a asi 14 vymřelých rodů. V tomto rodě jsou 4 žijící druhy býložravých zvířat, žijící v tropických oblastech Asie a Jižní Ameriky. V třetihorách byli daleko více rozšíření a žili i ve střední Evropě.
Komentáře ke zvířeti