Jelec tloušť je jednou z nejhojnějších ryb, které obývají pomalu tekoucí řeky i větší potoky, ale setkáte se s ním také v bystřinách a naopak zase ve vodách stojatých. Dorůstá obvykle délky 30 centimetrů, vzácně ale až 70 centimetrů a hmotnosti od 25 dkg do 5 kilogramů.
V České republice se jelec tloušť vyskytuje v tekoucích vodách na celém našem území. Počet tloušťů na údolních nádržích, v pískovnách a jiných stojatých vodách většinou není tak vysoký, aby sváděl k cílenému lovu. Nejlepším místem k lovu tloušťů jsou větší řeky spadající do parmového pásma. Dobré stavy jsou na Berounce, v Sázavě, Lužnici, Otavě, některých úsecích Labe a na mnoha dalších řekách, říčkách a potocích. Jelec tloušť je původní a typickou rybou našich řek, kde se vyskytuje v proudech i v klidné vodě nadjezí. Postává rád v okolí břehů, zejména pod převislými větvemi, ukrývá se i na dně proudů v rýhách a prohlubních dna.
Tloušť je značně přizpůsobivý a může žít i ve vodách znečištěných. Tře se v dubnu a květnu. Samice klade až 200 000 jiker na vodní rostliny.
Tloušť se živí drobnými živočichy i potravou rostlinnou, větší jedinci uloví i rybky a žerou maso z mrtvých živočichů. Rybáři ho chytají na třešeň či švestku, v zimě na střívko z kachny či slepice. Maso tlouště však není příliš kvalitní.
Komentáře ke zvířeti