Jelec proudník obývá bystře tekoucí řeky a potoky, ale i průtočné rybníky se studenou vodou. Dorůstá jen 15 až 20 centimetrů délky a hmotnosti do 1 kilogramu. Tělo je podlouhlé, poměrně nízké, válcovité. Boky jsou stříbřité, oko nažloutlé, ploutve šedivé, případně lehce načervenalé. Dožívá se až 13 let.
V České republice se vyskytuje v tekoucích vodách na celém našem území. Upřednostňuje menší toky lipanového pásma, ale byl zaznamenán i v Labi. Je poměrně náročný na kyslík, proto, jak už jeho jméno napovídá, vyhledává proudné partie. Pěkní proudníci se vyskytovali například na horním toku Vltavy.
Rád se zdržuje ve společnostech.
Výtěr probíhá v dubnu až květnu v rychle proudící vodě a jikry se lepí na štěrk a kameny. Pohlavní dospělosti dosahuje už ve 2 letech. Samice klade v závislosti na své velikosti 2 000 – 20 000 jiker.
Živí se drobnými živočichy a částečně i potravou rostlinnou. Rád se prohání při hladině, kde sbírá hmyz spadlý do vody. Konkuruje tím pstruhům, a rybáři ho proto nemají v oblibě. Také jeho maso není nijak ceněno. Doba tření probíhá od března do dubna.
Všeobecně se jedná o nepříliš zkoumaný druh, na vině bude nejspíš jeho nepatrný hospodářský i sportovní význam.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel