Širokohlavec nautský

Širokohlavec nautský

Bunocephalus coracoideus

Výskyt: Povodí Amazonky, Bolívie, Brazílie, Peru a Uruguay
Délka těla: 12 cm
Vhodná teplota: 25-28 °C
Délka života: 6 let
Krmivo: Larvy komárů, hovězí srdce, granulky, nítěnky, patentky
velikost písma:  A A A
07.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5079 zobrazení     0 komentářů

Výskyt

Širokohlavec nautský se ve volné přírodě objevuje v Jižní Americe, konkrétně obývá povodí Amazonky, Bolívie, Brazílie, Peru a Uruguay.

Popis

Širokohlavec nautský má velice zploštělé tělo černé barvy, v přední polovině těla světlé. Většinu času leží širokohlavec zahrabán v písku nebo pod kamenem. Jeho tělo připomíná banjo, jak se této skupině ryb občas říká. Tento druh vyžaduje čistou vodu bez dusíkatých látek, písčité dno (nebo jemný štěrk bez ostrých kamenů), dobře osázené, s možnostmi úkrytu z kořenů a kamenů. Ožívá především v noci, ale ve známém prostředí, pokud se bude cítit bezpečně, se objevuje na volném prostoru i ve dne. Pohlaví nelze jednoduše rozlišit.

Chov

Širokohlavec nautský je klidná, málo čilá ryba, která je poměrně špatným plavcem. K jedincům vlastního druhu je mírně nesnášenlivý. Rybí potěr považuje za kořist a pronásleduje ho (rozplavaný potěr živorodek mu ale zpravidla bezpečně unikne). Samičky tohoto druhu kladou jikry do vyhloubené jamky v písku. V zajetí se dožívá kolem 6 let. Objem nádrže by měl být alespoň 150 litrů.

Krmivo

Širokohlavec nautský požírá larvy komárů a pakomárů, hovězí srdce, granulky, nítěnky, patentky. Masitá potrava by neměla chybět.

Širokohlavec nautskýNázvy ve světě

Anglicky: Banjo Cat

Foto: http://www.sv.all.biz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.