Jurská ovce
Ovis orientalis aries
Taxonomie
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Artiodactyla - sudokopytníci
- Podřád: Ruminantia - přežvýkavci
- Infrařád: Pecora
- Čeleď: Bovidae - turovití
- Podčeleď: Caprinae - kozy a ovce
- Rod: Ovis - ovce
- Druh: Ovis orientalis - ovce kruhorohá
- Forma: Ovis orientalis aries - ovce domácí
Plemeno Jurská ovce bylo vyšlechtěné ve Švýcarsku z místní černohnědé ovce za přispění plemene walliser a roux de bagnes. Svůj název plemeno dostalo v Rakousku. Uznáno bylo v roce 1941, plemenná kniha vedena od roku 1979. Je středního tělesného rámce a na nižší noze. Plemeno je temperamentní, bezrohé s rovnou obličejovou části. Uši středně dlouhé, poloklopené. Chovají se dva barevné typy: tmavohnědý a světlehnědý. Hlava je porostlá jemnou lesklou srstí, končetiny holé bez obrůstu, sortiment B-C (25-33 mm), ovce rané s asezónní říjí a dobře přizpůsobivé drsným klimatickým podmínkám. Bahnice mají dobrý mateřský instinkt a jsou mléčné. Jehnice lze zapouštět při dobrém odchovu v 10-12 měsících věku o hmotnosti 45 kg. Živá hmotnost bahnic 60-70 kg, beranů 80-100 kg. Kohoutková výška beranů 75-82 cm, bahnic 66-75 cm. Vlna je polojemná až polohrubá, barvy hnědočerné, hnědé a béžové, rouno polouzavřené a vyrovnané. Plemeno Jurská ovce je vhodné pro oplůtkový i jiné systémy pastvy. Výkrmnost a jatečnou hodnotu potomstva lze zlepšit křížením s masnými plemeny.
Plodnost na obahněnou ovci je 160-180 procent, živá hmotnost jehňat ve 100 dnech věku 28-30 kg, denní přírůstek v odchovu a výkrmu jehňat 250-280 g, roční stříž potní vlny bahnic 3,0-3,5 kg, beranů 3,5-4,0 kg, délka vlny 8-12 cm, výtěžnost vlny 55 %.
Názvy ve světě
Jurská ovce
Anglicky: Swiss Black-Brown Mountain, Německy: Schwarzbraune Bergschaf
Mohlo by vás také zajímat
Ovce Merino, Ovce Oxford Down, Šumavská ovce, Ovce Jacob, Ovce Texel, Ovce Suffolk, Olkuská ovce, Romanovská ovce, Východofríská ovce, Paovce hřívnatá
Foto: www.asz.cz