Hackney

Původ: Velká Británie
Výška v kohoutku: 140–158 cm
Barva: Bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Využití: Sport
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2058 zobrazení     0 komentářů

Historie

Plemeno vzniklo v 18. století křížením norfolkského a yorkshirského klusáka. Norfolkové byli známí svým velmi rychlým klusem a podíleli se na vzniku velkého množství plemen. Hackney za svůj vznik vděčí rodině Ramsdalů, kteří vlastnili norfolkéhřebce Wroot's Pretender a Phenomenon. Ty křížili s yorkshirskými klisnami. Roku 1833 byla založena plemenná kniha Hackney Horse. Hackney na rozdíl od norfolků a yorkshirských klusáků dokázal přežít nástup železnice a to díky svému atraktivnímu vzhledu a extrémně vysoké akci předních končetin. To přesunulo původně pracovní plemeno do přehlídkových kruhů.

Povaha

Hackney je živý, vytrvalý kůň s přátelskou a učenlivou povahou. Většinou je dobře ovladatelný, ochotný a pracovitý.

Stavba těla

Hlava je jemná s mírným klabonosem, krk je silný s menším hřebenem, vysoko nasazený. Hrudník není moc hluboký, plece jsou silné a umožňují vysokou akci předních nohou. Hřbet je kompaktní, záď silná s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou pevné s výraznými klouby, kopyta jsou tvrdá.

Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá. V kohoutku dorůstají 140 – 158 cm.

Využití

Hackney je využíván jako atraktivní klusák na přehlídkách. Může se také zapřáhnout do lehkých bryček a je to také dobrý jezdecký kůň. Ve sportu vynikl hlavně v parkúrovém skákání díky svému přirozenému skokovému nadání.

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: www.britannica.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.