New Forest Pony

New Forest Pony

Původ: Velká Británie
Výška v kohoutku: 120–145 cm
Barva: Hnědák
Využití: Práce v zemědělství
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2375 zobrazení     0 komentářů

Historie

Předci tohoto plemene byli původní poníci, kteří se zkřížili se stádem welšských klisen. Důležitým faktorem byl hřebec anglického plnokrevníka jménem Marsk, otec legendárního Eclipse. Po tomto hřebci poníci zdědili tvar hlavy i poměrně dlouhý krok. Přesto začalo plemeno upadat a v 19. století se zkřížili s arabskými a berberskými hřebci. O 2 roky později byla založena Society for the Improvement of the New Forest ponies a poníci byli kříženi s daleským, fellským, hignlandským, welšským, dartmoorský a exmoorským ponym.

Povaha

New Forest Pony je přátelské, učenlivě, dobře ovladatelné. Má nadání pro drezúru i parkúr. Je také silné a vytrvalé. Díky své domovině je odolné a tvrdé.

Stavba těla

Hlava je plnokrevného typu, krk je kratší a svalnatý. Hrudník je hluboký, hřbet je krátký a rovný, záď kulatá s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou pevné a jemné s kvalitními kopyty.

Srst je výhradně hnědá, v kohoutku dorůstají 120 – 145 cm.

Využití

New Forest Pony je dobrý pracovník v zemědělství stejně jako vynikající sportovní pony pro děti. Má dobré předpoklady k drezúře i parkúru.

Zdraví a nemoci koně

Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).

Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.

Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: www.newforestpony.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.