Aktuálně: 4 337 inzerátů184 008 diskuzních příspěvků17 869 uživatelů

Velšský pony sekce B

Velšský pony sekce B

Velšský pony sekce B

  • Původ: Velká Británie
  • Výška v kohoutku: 135 cm
  • Barva: Bělouš, hnědák, ryzák, vraník
  • Využití: Zápřah, pro děti
Ing. Zbyněk Pokorný 16.02.2015, 18:00
2 936 3 minuty čtení

Historie

Stejně jako welšský pony sekce A i sekce B má velmi staré kořeny. Vznikl křížením poníků sekce A a C. Byli použiti i arabští a angličtí plnokrevníci a hackneyové. Pro vznik této sekce byli důležití tři hřebci: Tan-y-Bwlch Berwyn, křížencem berbera a welšského poníka. Druhý se jmenoval Criban Victor of Welsh a třetí Solway Master Bronze. Na rozdíl od sekce A jsou tito poníci vyšší a je na nich více patrný vliv arabského plnokrevníka.

Povaha

Velšský pony sekce B má klidný temperament, je mírný, učenlivý a inteligentní. Je vhodným společníkem pro děti.

Stavba těla

Hlava je líbivá, oči výrazné a inteligentní. Krk je kratší, svalnatý a mírně klenutý. Lopatky jsou šikmé, Hřbet prohnutý a pevný. Záď je kulatá a dobře osvalená. Končetiny jsou kratší, pevné s dobrými kopyty.

Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá. V kohoutku nemají více než 135 cm.

Využití

Velšský pony sekce B je dobrým poníkem pro lehký zápřah, stejně jako vhodný jezdecký pony pro děti.

Zdraví a nemoci koně

Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).

Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.

Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.

Mohlo by vás také zajímat

Kachna velšský harlekýnShetlandský ponyAustralský ponyAmerický jezdecký ponyBardigianský ponyBarmský ponyBasutský ponyExmoorský ponyDaleský ponyDartmoorský pony

Podělte se s námi o názor na tento text →