Mečovka

Mečovka

Xiphophorus helleri

Výskyt: Střední Ameirka
Délka těla: 10 cm
Vhodná teplota: 20-26 °C
Délka života: Kolem 2 let
Cena: Kolem 25 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10682 zobrazení     0 komentářů

Mečovka je ryba z rodu Xiphophorus. Ve volné přírodě obývá střední Ameriku, konkrétně státy Mexiko, Guatemala a Honduras. V dospělosti dosahuje délky těla kolem 10 centimetrů a dožívá se pouze dva roky. Mečovka je krásná živorodá ryba, která získala svůj název podle mečovitě protáhlého ocasu samečka. Šlechtěním se podařilo vytvořit různé barvy ryb. V přírodě žijící mečovky jsou zabarvené do zelena, v zajetí byly vypěstovány různé varianty této rybky, ať už se týče barev nebo tvarů ocasní ploutve. Setkat se můžete s variantami zlatými, červenými či černými. Někteří samci mají na ocasní ploutvi dvojitý meč. Tito samci se označují dovětkem lyra.

Objem akvária pro mečovku musí mít minimálně 60 litrů. Tento druh vyžaduje sladkovodní akvárium, s teplotou vody od 20 do 26 °C, s pH 7-8 a tvrdostí vody 5-18 °dKH. Obývat bude všechna patra nádrže.

Mečovky jsou všežravci, nepohrdnou vločkovaným krmivem, nitěnkami, dafnii a občas i řasami.

Mečovka není pravá živorodka, i když mláďata přicházejí na svět živá a od narození jsou zcela soběstačná. Abychom docílili úspěšného odchovu, je třeba čerstvě narozený potěr zavčasu oddělit od ostatních ryb, protože jinak se stanou součástí potravního řetězce, a to dokonce i samotných samic.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.avifaunashop.it

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.