Ostruhovník průsvitný

Ostruhovník průsvitný

Javesella pellucida

Délka těla: 3-4 mm
Hostitelské rostliny: Obilniny
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1706 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Ostruhovník průsvitný navštěvuje obilniny.

Popis

Dospělci jsou štíhlí, samečci jsou černí, samičky žlutohnědé. Křídla mají průhledná. Na konci zadních holení je ostruhovitý trn. Velikost 3-4 mm.

Příznaky poškození

Ostruhovník průsvitný je přenašeč virů (sterilní zakrslost ovsa, drsná zakrslost kukuřice, proužkovitost pšenice). Listy povadlé se světlými, ale i červenavými skvrnami, někdy bez vizuálních příznaků.

Způsob života

Přezimují larvy. Během vegetačního období se dospělci i larvy vyskytují na porostech. Každý rok se vyvine jedna generace.

Ochrana

Přirození nepřátelé - neuvádějí se.

Indikace ošetření - ošetření podsevů pícnin (zimoviště) proti larvám se provádí v jarním období při začátku růstu jetele, optimální termín je při ustálené teplotě kolem 10 °C. Ošetřování zimovišť je ukončeno při lokalizaci prvních dospělců před jejich migrací do porostů obilnin. Ošetřují se všech­ny podsevy, u kterých bylo v minu­lém roce v krycí plodině napadeno více než 10% rostlin sterilní zakrslostí ovsa.

Chemické ošetření v porostech ovsa proti imagům se signalizuje podle sexuálního indexu, při zjištění vyrovnaného poměru obou pohlaví v do­bě maximální migrace ze zimovišť. Ošetření se provádí na všech porostech ovsa, pokud dojde k lokalizaci v průměru více než 5 imag na 10 smyků (alespoň ze 7 opakování).

Ostruhovník průsvitnýNázvy ve světě

Finsky: Viljakaskas, Slovensky: Ostrôžka priesvitná
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.britishbugs.org.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.