Dlouhohlávka mexická
Dermatemys mawii
Dlouhohlávka mexická
Dermatemys mawii
Dlouhohlávka mexická je jediným představitelem Dermatemydidae a vlastně jediným „pozůstalým" po kdysi velmi hojné rozšířené skupině, které v době křídové žila v Americe, Asii i Evropě.
Dlouhohlávka mexická je statný druh, její velmi masivní krunýř je až 50 cm dlouhý. Domovem dlouhohlávky mexické je nejen východní Mexiko od Varacruzu až po Yucatan, ale i Guatemala a Honduras.
Zvláštností této želvy je souvislý spodní štít (plastron) a plochý svrchní krunýř (karapax), oba pevně spojené širokým pruhem postranních štítků obvykle olivově hnědé barvy. Nevelká, protažená hlava má špičatý čenich a svrchní čelist značně přesahuje čelist spodní. Čenich je poněkud obrácen nahoru.
Tato želva obývá velká jezera a klidné zátoky řek s vodami hojně zarostlými vegetaci. Rostlinná potrava tvoři značný podíl její obživy. Dlouhohlávka mexická je dobrým plavcem, má prsty spojeny plovacími blanami. Na souš vylézá jen ke kladení vajec nebo k občasnému slunění. Samice klade na břehu do písčité půdy asi dvacet vajec, snůšku pak pečlivě zahrabe a zamaskuje. Mláďata se líhnou asi po dvou měsících a hned vyhledávají nejbližší vodu, kde žijí na mělkých, zarostlých místech a živí se převážně hmyzem.
Dlouhohlávka mexická je velmi ostražitá a lze ji v přírodě pozorovat jen náhodou. Navíc je také dost vzácná, možná také proto, že v některých krajích, např. v Guatemale, ji místní lidé loví pro maso. Tento druh nemá ve světě žádné blízké příbuzné.
Názvy ve světě
Dlouhohlávka mexická
Anglicky: Central American River Turtle, Německy: Tabascoschildkröte
Mohlo by vás také zajímat
Foto: www.livt.net