Žralok bělavý

Žralok bělavý

Carcharhinus leucas

Výskyt: Tropické a subtropické pobřežní vody
Délka těla: 3 m
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4862 zobrazení     3 komentáře

Žralok bělavý nebo též žralok bílý, patří do řádu žralounů (Carcharhiniformes) a obecně se považuje za li­dožravého. Je to mohutný druh, dorůstající rekordní délky 3,0 m. Vyznačuje se jednotvárným šedým zbar­vením, jen špičky ploutví jsou tmavší, ne však tak tma­vá jako u žraloka černocípého (Carcharhinus limbatus), kterému se dosti podobá. Má však širší, zaokrouhlenější rypec, kratší ocas a širší trojúhelníkovité zuby. Obývá všech­ny tropické a subtropické pobřežní vody a nevyhýbá se ani kalné nebo vyslazené vodě v ústí řek. Vystupuje vysoko proti proudu a někdy se dostává do jezer souvisejících s mořem.

Žralok bělavý je druh velmi přizpůsobivý, který hltá všechno, co mu přijde do cesty a na co sta­čí - sladkovodní i mořské ryby, mořské plazy (želvy a hady), ptáky i savce. Jako mnohé jiné druhy žraloků je kanibal a neušetří ani mladé jedince vlastního dru­hu. Nepohrdne však ani různými odpadky.

Žralok bělavý bývá často zaměňován s jinými druhy a také v ná­zvosloví je určitý zmatek. V angličtině se např. jmenu­je bull shark (býci), kdežto v jiných jazycích, také v češ­tině, se tímto názvem označují žraloci různozubí (Heterodontiformes).

Žralok bělavý je živorodý, rodí poměrně velká mláďata, jejichž počet je různý podle velikosti samice. Má poddruh, který žije a rozmnožuje se v jezeře Nicaragua, které nikdy neopouští.

Žralok bělavýNázvy ve světě

Anglicky: Bull Shark, Norsky: Oksehodehai, Polsky: żarłacz tępogłowy

Foto: www.daveharasti.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.04.2022, 21:04
Hydbfkdb
26.04.2022, 21:04
Hydbfkdb
28.08.2019, 16:12
Žralok bělavý není žralok bílý. Jdi se vzdělávat inženýre.