Jeseter sachalinský

Acipenser medirostris

Výskyt: Tichý oceán
Délka těla: 200 cm
Hmotnost: 50-80 kg
Potrava: Menší ryby, mořští živočichové
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     19486 zobrazení     0 komentářů

Jeseter sachalinský obý­vá severní část Tichého oceánu, od pobřeží ostrova Hokkaidó a Korejského poloostrova po Beringův průliv, odkud pak pokračuje podél americko-kanadského pobřeží až k San Francisku. V SSSR táhne do řek na Sachalinu, v Přímoří do povodí Amuru.

Na první pohled se jeseter sachalinský podobá jeseterovi velikému, liší se však od něj menšími rozměry a nižším počtem boč­ních štítků. Dorůstá délky dvou metrů a hmotnosti 50 až 80 kg. O životě tohoto druhu nemáme mnoho zpráv. Je to tažná ryba, vydávající se do nepříliš vel­kých řek na podzim. V řekách přezimuje a v červnu a v červenci se tře. Po skončeném tření se vrací z trdlišť do moře. V moři se zdržuje v mělkém pobřežním pásmu. Dospívá v době, kdy dosahuje délky asi jednoho metru. Živí se živočišnou potravou, kte­rou hledá v bahně, a příležitostně loví i menši ryby.

Američané nazývají tuto rybu zeleným jeseterem, protože má na bocích nápadný zelený pruh. Z hospo­dářského hlediska neměl jeseter sachalinský v SSSR nikdy velký význam, už proto, že je poměrně vzácný.

V současné době je lov této ryby zcela zakázán, jako málo početný druh, vyskytující se zde na hranici své­ho areálu, je jeseter sachalinský zapsán v celosvazové červené knize a v červené knize RSFSR. Vzhledem k vzácnosti se uvažuje o pokusech s umělým výtěrem a popřípadě i o vysazení na jiných příhodných místech. V oblasti původního výskytu jsou podmínky pro tyto ryby má­lo výhodné — je zde poměrně málo dostatečně vel­kých a úživných řek.                                                   

Foto: kswild.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.