Jeseter sachalinský obývá severní část Tichého oceánu, od pobřeží ostrova Hokkaidó a Korejského poloostrova po Beringův průliv, odkud pak pokračuje podél americko-kanadského pobřeží až k San Francisku. V SSSR táhne do řek na Sachalinu, v Přímoří do povodí Amuru.
Na první pohled se jeseter sachalinský podobá jeseterovi velikému, liší se však od něj menšími rozměry a nižším počtem bočních štítků. Dorůstá délky dvou metrů a hmotnosti 50 až 80 kg. O životě tohoto druhu nemáme mnoho zpráv. Je to tažná ryba, vydávající se do nepříliš velkých řek na podzim. V řekách přezimuje a v červnu a v červenci se tře. Po skončeném tření se vrací z trdlišť do moře. V moři se zdržuje v mělkém pobřežním pásmu. Dospívá v době, kdy dosahuje délky asi jednoho metru. Živí se živočišnou potravou, kterou hledá v bahně, a příležitostně loví i menši ryby.
Američané nazývají tuto rybu zeleným jeseterem, protože má na bocích nápadný zelený pruh. Z hospodářského hlediska neměl jeseter sachalinský v SSSR nikdy velký význam, už proto, že je poměrně vzácný.
V současné době je lov této ryby zcela zakázán, jako málo početný druh, vyskytující se zde na hranici svého areálu, je jeseter sachalinský zapsán v celosvazové červené knize a v červené knize RSFSR. Vzhledem k vzácnosti se uvažuje o pokusech s umělým výtěrem a popřípadě i o vysazení na jiných příhodných místech. V oblasti původního výskytu jsou podmínky pro tyto ryby málo výhodné — je zde poměrně málo dostatečně velkých a úživných řek.
Komentáře ke zvířeti