Jeseter ruský

Acipenser gueldenstaedti

Výskyt: Azovské, Kaspické a Černé moře
Délka těla: 200 cm
Hmotnost: 100 kg
Délka života: Až 50 let
Potrava: Měkkýši, kreve­ty, krabi a drobné ryby, zvlášť hlaváči
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7234 zobrazení     0 komentářů

Jeseter ruský žije v Azovském, Kaspickém a Černém moři a ve všech velkých ře­kách, které do nich ústí. Uměle byl vysazen i v Balt­ském moří. Dunajem kdysi táhl až k Řeznu a nad Bra­tislavou bylo jedno z největších trdlišť. Po vybudová­ní přehrady u Železných vrat už k nám netáhne.

Jeseter ruský do­růstá délky 2 m a hmotnosti 100 kg i více. Má krátký rypec a rozpolcený dolní ret úst. Typická je barevná proměnlivost, jen těžko lze najít dva stejně zbarvené jedince. Barva se mění od světle šedé až po černou, velmi často jsou ryby skvrnité. Známe stálou a taž­nou formu tohoto jesetera. Tažná žije v dospělosti v moři a k tření táhne do řek — hlavně do Volhy, největší a nejznámější trdliště jsou meii Volgogradem a Saratovem. Tření probíhá v květnu, ač jednotlivá hejna připlouvají do řek ve čtyřech vlnách — v břez­nu, květnu, červenci a září. Letní a podzimní poutníci v řekách zimují. Stálá forma žije v hlubokých říčních tůních a o jejím životě mnoho nevíme. Pohlavní zra­losti dosahuje jeseter ruský ve 12 až 13 letech, sami­ce o dva roky později. Jedna samice mívá až 800 000 jiker. Potěr žije v řekách několik let, samice se třou každé dva roky.

Jeseter ruský je to dlouhověká ryba, doží­vá se až 50 let. Potravou jsou v moři měkkýši, kreve­ty, krabi a drobné ryby, zvlášť hlaváči. Hospodářský význam je značný, ročně se jen v Dunaji uloví 150 tun. V SSSR je to po jeseterovi hvězdnatém dru­há nejdůležitější jeseterovitá ryba. Stavy zejména v evropských řekách klesají, i když zatím nejde o bezprostředné ohrožený druh.

Jeseter ruskýNázvy ve světě

Anglicky: Russian Sturgeon, Chorvatsky: Ruska jesetra, Maďarsky: Vágótok, Německy: Waxdick, Rumunsky: Nisetru, Rusky: Pусский осетр, Slovensky: Jeseter ruský

Foto: koicompetence.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.