Péřovka holubí

Columbicola columbace

Výskyt: Evropa
Velikost: 1,7-2 mm
Potrava: Okusují pokožku holubů
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     19809 zobrazení     0 komentářů

Péřovka holubí měří 1,7 až 2 mm, přičemž je sameček menší a samička dosahuje maximálních rozměrů druhu. Je to štíhlý, měkký i bezkřídlý hmyz z řádu Mallophaga (všenky). Čeleď peřovkovití je z celého řádu nejpočetnější. Jenom u nás je zastoupena víc než 60 rody. Do rodu Columbicola patří pět druhů, vesměs žijících na holubech a hrdličkách.

Nejhojnější je pravá péřovka holubí, jejímž hostitelem jo holub domácí, ale i holubi věžáci a také hrdlička zahradní. Péřovky nemají bodavé ústní ústroji, neživí se tedy sáním krve jako vši, ale ožírají peří a pokožku hostitele a patrně se živí i tkáňovým lokem (lymfou), který z poškozené kůže prosakuje. Nejsou nebezpečni přenosem chorob a úbytkem krve, ale přesto napadené ptáky zneklidňují, poškozují jejich peří, které mohou i zcela zničit, a zaviňují slabé snůšky a špatné hnízdění ptáků.

Péřovky nalepuji svá vajíčka na peří hostitele podobné jako vši hnidy. Z vajíček se asi po týdnu líhnou larvy zcela podobné dospělým a po dvou týdnech dospívají. V zanedbaných chovech se mohou neobyčejně rychle rozmnožit. Proto je nutné udržovat v holubnících čistotu, dezinfikovat je. Napadené ptáky je možné ošetřit insekticidem. Pro člověka nepředstavují péřovky žádné riziko, i když na něj mohou příležitostné přejit při práci se zamořenými ptáky. Neobjevují se pravidelně ani na jiných druzích ptáků.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: guvercinhastanesi.blogspot.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.