Sněžnice matná

Boreus hyemalis

Výskyt: Evropa
Délka těla: 2,5-5 mm
Počet vajíček: 10 ks
Potrava: Hmyz, rostliny
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3595 zobrazení     0 komentářů

Sněžnice matná je nejmenší z našich srpic, měří 2,5-5 mm. Je to bezkřídlý, silně chitinizovaný tmavý hmyz, který nejsnáze objevíme přímo na sněhu. Na bílé ploše je totiž dobře vidět, jak tito drobní tvorečkové poskakují jako mírně zchromlé blechy.

Sněžnice matné ovšem žijí po celý rok, ale v teplých ročních dobách se ukrývají ve vlhkém mechu. Sněžni­ce matná je dosti hojná na vlhčích, chladných místech po celých Čechách a Moravě. Sameček má drobná, srpovitě zahnutá pahýlkovitá křidélka, samička dosti dlouhé kladélko šavlovitého tvaru, kdežto křídla jí zce­la chybějí.

Klade jen asi 10 vajíček, z nichž se líhnou hbité larvy. Žijí pod kameny a v mechu a na rozdíl od dospělých se živí rostlinnou potravou. Dospělé sněž­nice loví drobný hmyz, zvláště chvostoskoky a rozto­če, ale na sněhu sbírají i drobné rostlinné částice.

Sněžnice jsou rozšířeny po celé severní Eurasii a Se­verní Americe. U nás žije kromě sněžnice matné ještě větší, až 6,5 mm dlouhá sněžnice lesklá. Ve Vysokých Tatrách pak žije endemická sněžnice karpatská. Roz­díly mezi těmito druhy jsou viditelné jen pod mikrosko­pem, zkušené oko rozezná sněžnici matnou podle tmavší, smolně hnědé barvy a tmavých noh. Sněžnice lesklá a karpatská mají nožky žlutavé.

Sněžnice matnáNázvy ve světě

Holandsky: Sneeuwvlo, Německy: Winterhaft

Foto: www.wbrc.org.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.