Blatnice syrská
Pelobates syriacus
Blatnice syrská
Pelobates syriacus
Znaky: Tato blatnice, dorůstající délky 8-9 cm, připomíná tím, že je zeleně skvrnitá, při prvním pohledu ropuchu zelenou. Svislá zornička a tvar těla však jsou jasným vodítkem, že jde o příslušníka skupiny blatnic. Od blízce příbuzné blatnice skvrnité se liší odlišným barevným vzorem na hřbetě i tím, že za hlavou nejsou nápadné zduřeniny. Patní hrboly jsou mimoto světlé a plovací blány zadních noh jsou hlouběji vykrojené. Zbarvení je velmi variabilní, na šedém, bělavém či žlutavém podkladu jsou zelenavé až hnědavé, většinou ostře ohraničené skvrny. Břišní strana je jednobarevně šedá. Na slabě bradavičnatém hřbetě a na bocích jsou četné žlutavé nebo červenavé až oranžové tečky. Samci jsou jen o málo menší než samice, poznáme je však podle silně ztlustlých předních noh.
Rozšíření: Ve jihovýchodní Evropě se vyskytuje poddruh Ps. balcanicus. Jeho areál sahá daleko do jihozápadní Asie. Prostředí: Viz blatnice západní. Způsob života: Viz blatnice západní.
Blatnicovití (Pelobatidae) je čeleď žab, která je rozšířena ve východní Evropě, západní Asii a Středozemí. Zahrnuje pouze rod blatnice (Pelobates). Dorůstají 10 cm na délku a pro své zabarvení jsou v přírodě nenápadné. Protože samice kladou vajíčka do rybníků a mokřin, které mohou rychle vysychat, je vývoj pulce v dospělého jedince nezvykle krátký.