Ploštička pestrá
Lygaeus equestris
Ploštička pestrá
Lygaeus equestris
Znaky: Délka těla 1,1 cm. Velmi pestře zbarvená ploštice, nápadná je bílá skvrna v černé membráně polokrovek. Křídla jsou plně vyvinutá, nohy dlouhé, silné, přední stehna poněkud ztlustlá. Vzhledem i chováním připomíná vroubenku červenou, patří však k čeledi ploštičkovitých (Lygaeidae), druhé nejpočetnější čeledi ploštic (po čeledi Miridae), u nás zastoupené asi 125 druhy.
Stanoviště: Suchá travnatá místa, světlé lesy, křoviny, ruderály. Často na tolitě lékařské. Tolita lékařská (Vincetoxicum hirundinaria) je bíle kvetoucí rostlina z čeledi toješťovité (Apocynaceae).
Rozšíření: Evropa, především teplé oblasti.
Výskyt: S ploštičkou pestrou se můžeme setkat především na teplých a suchých stanovištích. Ať již na travnatých lokalitách a nebo ve světlých lesích. Ale také velice často na zídkách, ruderálech apod. Při volbě slunného stanoviště nebývá příliš vybíravá.
Biologie: Ploštička pestrá a příbuzné druhy jsou schopné vyluzovat zvuky, velice jemné a tiché, takže lidský sluch je jen stěží zaregistruje. Zvukové projevy jsou součástí epigamního chování při vyhledávání partnerů. Potenciální partner je spolehlivě rozezná od podobných zvukových signálů příbuzných druhů, takže obě pohlaví se bez problémů najdou.
Potrava: Rostlinné šťávy. V Maďarsku je tento druh známý jako škůdce květáku.
Mohlo by vás také zajímat
Rosela pestrá, Saranče pestrá, Vlha pestrá, Slunečnice pestrá, Zebřička pestrá, Želva pestrá, Žába pestrá, Vřeténka pestrá