Šeltie

Šeltie

Shetland Sheepdog

Oficiální zkratka v ČR: SHE
Výška v kohoutku: 35-39 cm
Hmotnost: 5-10 kg
Délka života: 12-13 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 88
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5762 zobrazení     1 komentář

Šeltie je ostražitý domácí pes pocházející původem z malých selských usedlostí na Shetlandských ostrovech a spolehlivý pomocník při práci s ovcemi nebo poníky. Toto plemeno vzniklo křížením s trpasličím španělem, špicem, papilionem a malou kolií byl vyšlechtěn jako doprovodný pes.

Šeltie je nejčastěji využíván jako rodinný doprovodný pes. Na celém světě patří k velmi populárním rozšířeným plemenům psa.

Je to velmi čilý a pohyblivý malý pracovní pes. Je to zároveň jemnocitný a citlivý průvodce, vázaný na svého pána, zatímco k cizím osobám se chová zpravidla nepřístupně. Šetlandský ovčák je sice ostražitý, ale není to agresivní pes, který s oblibou a rád štěká. Je sociálně únosný a dá se chovat i v malé smečce.

Jde o výborně přizpůsobivého psa, kterému se dobře daří jak v městském prostředí, tak na venkově. Miluje zejména pravidelné procházky, jakož i temperamentní rodiny s dobře vychovanými dětmi. Pro šeltieho je důležité, aby byl vždy „při tom". Tento vysloveně oddaný, snadno vychovatelný a submisivně se chovající pes je vhodný pro psí sportovní aktivity, jako agility, týmové sporty nebo obedience (výchova k poslušnosti). Dlouhá a hustá srst vyžaduje od majitele tohoto plemene pravidelnou péči.

ŠeltieNázvy ve světě

Anglicky: Shetland Sheepdog

Foto: http://www.petguide.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

10.06.2017, 14:11
Nádhera