Berneška bělolící
Branta leucopsis
Berneška bělolící
Branta leucopsis
- Výskyt: Východ Grónska, Špicberky, Nová Země, Sibiř
- Délka: 63 cm
- Hmotnost: 1,2-2,4 kg
- Počet vajec: 3-6 ks
- Inkubační doba: 24-25 dnů
- Průměr kroužku: 20 mm
- Potrava: Převážně rostlinná - trávy a byliny
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Anseriformes - vrubozobí
- Čeleď: Anatidae - kachnovití
- Rod: Branta - berneška
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky
Středně velká husa dlouhá asi 63 cm o rozpětí kolem 140 cm, jejíž horní strana z dálky působí černě, spodní bíle. Mladí ptáci mají během první zimy bílé strany hlavy posety jednotlivými černými a hnědavými pírky. Ačkoli jsou společenské, nemísí se bernešky bělolící mezi jiné druhy divokých hus. Jejich křik zní z dálky jako štěkot psů.
Prostředí
Berneška bělolící hnízdí pouze na ostrovech, kde se mezi hromadami kamenů vyskytují vlhké prohlubeniny s čerstvou zelení nebo při říčních nivách. Kromě hnízdního období jsou výlučně na pobřeží. Přezimují především v mořských zálivech Irska a Skotska, také na středoevropském pobřeží Severního moře a v holandském Frísku. Bernešky bělolící se vyskytují v mělčinách mezi fríským pobřežím a ostrovy.
Rozmnožování
Bernešky bělolící hnízdí nejraději ve skalách nebo štěrku. Během hnízdění roste okolo hnízda vrstva trusu, podle které je možno bernešku lehko odlišit od ostatních hus. Hnízdiště husy obvykle používají každoročně znovu, což způsobuje, že kolem vyrůstá díky hnojení zelený prstenec rostlin. Hnízda jsou většinou nekrytá, když husa přikryje vejce prachovým peřím, vypadají hnízda z dálky jako šedivé polokoule. Berneška bělolící hnízdí koncem června a v červenci, na 3 až 6 vejcích dlouhých 70 mm husa sedí 24 až 25 dnů. Většina mláďat se odváží skoku do hloubky, jednotlivá odnesou rodiče v zobáku nebo na hřbetě.
Názvy ve světě
Berneška bělolící
Anglicky: Barnacle Goose, Německy: Weißwangengans, Dánsky: Bramgås, Španělsky: Barnacla Cariblanca, Finsky: Valkoposkihanhi, Francouzsky: Bernache nonnette, Islandsky: Helsingi, Italsky: Oca dalla faccia bianca, Japonsky: Kaojirogan, Japonsky 2: カオジロガン, Holandsky: Brandgans, Norsky: Hvitkinngås, Polsky: Bernikla białolica, Portugalsky: Ganso-de-faces-brancas, Rusky: Белощёкая казарка, Slovensky: Bernikľa bielolíca, Švédsky: Vitkindad gås, Čínsky: 白颊黑雁
Mohlo by vás také zajímat
Tirika bělolící, Berneška tmavá, Ostralka bělolící, Berneška kanadská, Berneška rudokrká, Tukan bělolící, Jezevec bělolící, Chvostan bělolící
Foto: http://birdsvoices.net