Agapornisové

velikost písma:  A A A
06.03.2007, 00:59     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9107 zobrazení     5 komentářů

Agapornisové jsou malí papoušci asi o velikosti našeho vrabce. Jsou typičtí svou nepoměrně k tělu velkou hlavou, na níž je nápadný velký a silný zobák. Má krátký a zakulacený ocásek a velmi pěkné zabarvení, v němž převládá zelená barva.

Agapornisové nedokáží narozdíl od některých asijských nebo jihoamerických druhů uchopit nějakou věc (potravu, stavební materiál na hnízdo) do svých prstů a podat si ji k zobáku. Tento svůj ,,handicap" dokáží vyrovnat tím, že si ,,předmět svého zájmu" přidrží nohou na bidle a teprve pak jej uchopí do zobáku. Název rodu Agapornis se skládá ze starořeckých slov agapé-láska a ornis-pták. Jeho doslovný překlad je proto ,,pták lásky". Podobný význam má také jeho anglický název ,,Lovebirds"-zamilovaní ptáci. Tento poměrně malý pták má celkově zelené zbarvení. Čelo, uzdička, temeno a přední část tváře jsou hnědočerné, zbytek hlavy je tmavě olivový. Horní část prsou a límec kolem krku jsou žluté. Svrchní ocasní krovky mají barvu světle modrou, spodní křídelní krovky šedomodrou a zelenou, ocas je zelený s černým páskem a oranžově žlutou skvrnou. Okruží oka je bílé, zobák červený, duhovka tmavě hnědá a nohy šedé. Mladí ptáci jsou tmavší než dospělí a to hlavně na hlavě. U báze horní čelisti mají malou černou skvrnku.

Agapornisové pocházejí z Afriky, z oblasti jižnío od Sahary (zde žije osm druhů tohoto rodu) a z ostrova Madagaskar, kde žije pouze agapornis šedohlavý. Tito malí papoušci obývají ve své domovině různá prostředí, a tak se s nimi lze setkat v lesích (agapornis zelenohlavý), ve stepích (agapornis růžohrdlý) nebo ve vyšších nadmořských výškách (agapornis etiopský). Agapornisové jsou nesmírně aktivní papoušci, kteří velmi dobře šplhají v korunách stromů, kde jsou díky svému převážně zelenému zbarvení velmi těžko zpozorovatelní. Jejich přítomnost vám prozradí až jejich štěbetání, v případě vyrušení ohlušující křik. Agapornisové jsou dobří letci, otevřenou krajinou prolétávají v malých hejnech. V přírodě se živí nejrůznějšími semeny (trav, stromù apod.), ovocem, mladými výhonky stromů a také hmyzem. Mezi domorodými farmáři nejsou příliš oblíbeni, protože zalétávají na jejich pole, kde jim ,,sklízejí" úrodu, ta což bývají pronásledováni. Ve volné přírodě žijí agapornisové v hejnech a v době hnízdění v malých rodinných skupinkách. O jejich hnízdění ve volné přírodě toho není mnoho známo, ale je jisté že hnízdí v době, kdy mají rodičovské páry dostatek potravy. Toto období bývá většinou v čase dešťů nebo krátce po něm. Agapornisové stejně jako všechny druhy papouškù snášejí bílá vajíčka. Jejich počet se pohybuje v průměru mezi čtyřmi až šesti a samička je snáší ob jeden den.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.01.2009, 13:05 cone
Vyřeší vám to a usnadní nákup nějaké chovateslské literatury, byť i staršího data. Sám mohu doporučit knihu zesnulého př. M. Vašíčka Agapornisové a jejich mutace / vydalo nakladatelství BARKO/ nebo D. Abeele Agapornisové - kompletní průvodce / nakl. DONA/. Jsou samozřejmě i jiné publikace s danou tématikou. Hodně štěstí v chovu.

07.01.2009, 11:53
Jak se stát chovatelem agapornisů párek ptáků mám.
22.07.2007, 14:48
To záleží především na vás. Osobně se přikláním k chovu po párech, až teprve sestavíte 4-5 chovných pár, tak bych je eventuélně vypustil do voliéry.
20.07.2007, 15:16
Ne nezakryl jsem ji ničím, ale když jsem přisvěcoval žárovkami, tak se ptáci zahřívali o žárovky. Jde o to, že agapornisové stejně nocují v budkách a tam se navzájem zahřívají, takže když teplota neklesá pod bod mrazu, tak by snad neměl být problém. Měli dobré závětří a vše bylo v pohodě.
17.07.2007, 07:32
Pane Hála a na tu zimu to jste tu voliéru vůbec nezkryl ai igelitem ničím?Jen tak jste tam dal budky a oni přežili?A ted je ještě přes zimu necháváte venku?